Menu Zavřít

Střízlivění zn. ADSL

29. 5. 2003
Autor: Euro.cz

Gigabajty

Dlouho očekávané ADSL je tu. Může většina českých domácností a menších firem, doposud odkázaných na žalostně pomalé a drahé připojení k internetu pomocí vytáčené linky, začít slavit, nebo dostaly jen předkrm a na hlavní chod si ještě musejí počkat?
Technologie ADSL patří do rodiny DSL (Digital Subscriber Line), která pro přenos dat využívá obyčejné telefonní linky. „A“ znamená asynchronní datové připojení - rychlost pro stahování dat tedy není stejná jako rychlost pro jejich odesílání. Směrem k uživateli, což je pro domácnosti a malé firmy důležitější, lze dosáhnout rychlosti až 9 Mb/s. Rychlost pro odesílání by mohla dosáhnout až 1 Mb/s. Jde však pouze o teoretické maximum za ideálních podmínek, které jsou v praxi téměř nedosažitelné. Důležitou charakteristikou ADSL připojení je, že se nejedná o připojení vytáčené, ale permanentní. A protože pro datové přenosy je vyhrazeno jiné frekvenční pásmo než pro běžné hlasové služby, může uživatel zároveň přenášet data a telefonovat.
Jak už je v našich zeměpisných šířkách a délkách zvykem, oproti západním sousedům přišlo ADSL s velkým zpožděním. Tedy pro přesnost: u nás je Českým Telecomem představováno již podruhé. V květnu 2002 byla totiž uvedena služba IOL Platinum, kterou však za dva měsíce Český telekomunikační úřad zakázal. Telecom nezpracoval velkoobchodní nabídku pro alternativní operátory a stal by se tak monopolním dodavatelem (tomu odpovídala i neuvěřitelně vysoká cena služby). Od stažení nabídky IOL Platinum se na poli ADSL nic nedělo. Mohli bychom dlouze diskutovat o tom, kde se vše zadrhlo (vysvětlení je samozřejmě v poměrech na našem telekomunikačním trhu), ale to ponechme pro tuto chvíli stranou a podívejme se, jaké naše ADSL skutečně je, pro koho je určeno a kolik bude stát.
Pohled na ADSL nyní nabízené Českým Telecomem a několika alternativními operátory optikou českého surfaře, který nikdy nezažil nic jiného než vytáčené připojení, jistě vzbudí nadšení: rychlost k uživateli v základní nejlevnější variantě 192 kb/s, od uživatele 64 kb/s, platí se jen měsíční paušál, takže žádné omezení časem nebo množstvím přenesených dat. Pro připojení je třeba jen ADSL modem, který si zájemce může (a v současné době bohužel i musí) pronajmout. Během několika týdnů už by ale neměl být problém modem koupit (ceny jsou téměř na úrovni modemů pro vytáčené připojení – od 2000 Kč - takže se nákup poměrně rychle vrátí).
První problém? Jak jinak: cena. Český Telecom „nezklamal“ a za základní připojení ji nastavil poměrně vysoko - 1349 Kč bez DPH, což bude pro mnohé domácnosti nedosažitelně mnoho. Jako hodně drahé, navíc pomalé a s menší nabídkou doplňkových služeb vychází toto připojení i při srovnání cen s jinými evropskými zeměmi. Nicméně jedná se o první uvedení služby na trh (pomineme-li intermezzo s IOL Platinum), ceny a kvalita by se tedy snad měly postupem času zlepšovat.
Samozřejmě tu je možnost objednat si ADSL i u alternativních operátorů. Ti ale službu nakupují za velkoobchodní ceny právě u Telecomu, jenž jim podle očekávání příliš prostoru pro vlastní cenovou politiku nenechal, takže se nabídky liší spíše jen v doplňkových službách.
Další omezení: ADSL nebude přístupné na každé telefonní lince, protože mnohé jsou stále pro tento přenos dat nepoužitelné. V současnosti je možné připojovat jen některé uživatele v Praze, Brně a Ostravě. Další lokality budou sice přibývat, sto procent to ale pravděpodobně nebude.
Komu se uvedením ADSL výrazně zmenší potenciální trh, jsou poskytovatelé bezdrátového připojení. Ceny jejich služeb často naprosto nemohou této nabídce konkurovat, příliš vysoké jsou především zaváděcí poplatky. Postupně jim nezbude nic jiného, než výrazně snížit marže, nebo odejít z trhu.
Jistá alternativa pro paušální připojení na internet se krátce po uvedení ADSL na trh přeci jen objevila. Jde o mobilní GPRS připojení společnosti Eurotel. V žádném případě není řeč o vysokorychlostním připojení (rychlost je několikanásobně nižší), ale internetoví cestující je mohou využívat kdekoliv v terénu, a pokud potřebují jen služby nenáročné na přenosovou rychlost, stačí připojit mobilní telefon doma ke stolnímu počítači. Svoje kouzlo má mobilní připojení především v kombinaci s kapesními počítači PDA. Za cenu tisíc korun se jedná o zajímavou službu, která si své uživatele rozhodně najde.

  • Našli jste v článku chybu?