Jméno Jana Kaplického má většina z nás spojené hlavně se stavbou knihovny v Praze nebo koncertní haly v Českých Budějovicích. O tom, že věhlasný architekt navrhoval i příbory, nádobí, oblečení nebo nábytek, už ale ví málokdo. Stejně utajeným pokladem je i jeho sofa.
Žádné ostré hrany a rohy, jen měkké polštáře, ve kterých můžete sedět, ležet, a když na to přijde, i spát. Při návrhu svého sofa myslel Jan Kaplický i na ty, kteří na lenoškách rádi pijí a jedí. Konečně je kam si odložit skleničku nebo talířek a odpadá i zlobení se s lampou, která na čtení nesvítí dost intenzivně a nebo je příliš daleko. Future Systems Sofa polštáři ohraničuje prostor určený pro relaxaci, čtení, sledování filmů nebo debatu s přáteli. Opticky vymezuje teritorium, ve kterém se člověk cítí bezpečně. Jan Kaplický ve svém návrhu počítal i s využitím pohovky pro celou rodinu, případně také pro návštěvy. Na délku má proto více než tři a půl metru, na šířku pak tři metry.
Prostory určené k odpočinku, debatám nebo sledování televize byly pro architekta Jana Kaplického vždy důležité. Do každého z bytů, kde bydlel, si proto navrhoval svou vlastní pohovku. Vždy to byl velký pohodlný kus nábytku, na nějž se vešlo až osm lidí. Tato setkání si dobře pamatují i jeho přátelé. „Jan nikdy neměl problém požádat lidi, aby si sundali boty a někdy se pak díra na ponožce krásně zasmála na spolusedící. Možná že někteří přišli jednou a podruhé se vymluvili, ale ti, kteří odhodili svou nafoukanou tvář, dodnes vzpomínají,“ říká Kaplického přítelkyně a architektka Eva Jiřičná.
Pro Kaplického bylo podstatné uspořádání. Proto ani u této pohovky, kterou navrhl pro apartmán ve Falmouth House, kde žil se svou ženou Eliškou Kaplicky od roku 2007, nechybí středový stolek, odkládací plochy okolo polštářů, zabudované lampičky a panel s televizí. Architekt Andrea Morgante, který s Kaplickým spolupracoval, k tomu říká: „Lezení do tohoto sofa bylo, jako bychom vnikali do ‚Světa podle Jana K.‘. Sofa bylo měkké, bez ostrých hran a velice smyslné. Navrhl ostrov, který byl zároveň útočištěm.“
Autorská práva na výrobu limitované kolekce Future Systems Sofa získala společnost Resort Living. Přípravou se začala zabývat na konci roku 2009. „Nastudovali jsme její plány a možnosti a v rámci celosvětového výběrového řízení na výrobu jsme se nakonec uchýlili do České republiky,“ říká zástupkyně společnosti Martina Holasová. Ve spolupráci s návrháři z původního Kaplického týmu Future Systems a místní společností Design & Co. (Zdeněk Mojžíšek a Pavel Novotný) vzniklo první sofa v bílé kůži, jehož produkce se ujala společnost Polstrin z Hradce Králové. Kromě klasických barev – bílé a černé – jsou ale v limitované edici na výběr i odvážnější tóny, konkrétně světle modrá a růžová. Vnitřní rám pohovky je z ušlechtilé oceli, obvodové stěny pak z kompozitních materiálů. Pro středový stolek vybrali návrháři leštěný dural. Pohodlnost čalounění zajišťuje polyuretanová pěna potažená polomatnou přírodní kůží.
Doplňky, zejména lampičky a televizi, si mohou zájemci dokoupit zvlášť, přitom mají na výběr z více variant. Autor sám dal kupříkladu přednost osvětlení značky Luxo Arketto. V případě LCD televizí pak Resort Living nabízí modely Loewe, jejichž barevné bočnice dokonale ladí s barvami sofa.
Kaplického pohovka stojí 650 tisíc korun a vyrábí se pouze na zakázku. Milovníci designu si ji mohli prohlédnout v rámci Designbloku. Momentálně je k vidění v prostorách pražského showroomu Konsepti.