Nejslavnější nosorožec všech dob, pětačtyřicetiletý samec jménem Sudán, pošel
Nosorožec s vlastním profilem na seznamce Tinder byl minulé pondělí kvůli zhoršujícím se zdravotním problémům uspán veterináři v keňské rezervaci Ol Pejeta.
Tím se počet příslušníků jeho druhu - severního tuponosého (bílého) nosorožce - zúžil na dvě příbuzné samice, narozené v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem, kterému se jako jedinému na světě tento druh nosorožců podařilo v lidské péči rozmnožit.
Sudán sám ještě pocházel z původní šestice zvířat odchycených vúnoru 1975 v bažinách u Shambe na levém břehu Bílého Nilu v Jižním Súdánu anglickou firmou Jimmyho Chipperfielda. S ním udržoval čilé styky legendární ředitel Josef Vágner, který ve Dvoře Králové vybudoval největší kolekci afrických zvířat mimo Afriku. Import již tehdy vzácných nosorožců, jejichž počet v Súdánu, Ugandě, Zairu a Středoafrické republice se odhadoval asi na 700, vyvolával kontroverze u ochranářů, kteří by raději viděli akce na jejich záchranu přímo v místech výskytu, ale ukázal se jako prozíravý. V Shambe totiž už v roce 1981 při leteckém průzkumu nikdo žádné nosorožce nenašel, v roce 1982 byli vyhubeni v Ugandě. Posledních třicet kusů bylo během jednoho roku 2004 postříleno ze samopalů súdánskými muslimskými milicemi Džandžavíd; jezdci na koních překročili hranice do severovýchodního Zairu a v národním parku Garamba vybíjeli slony a nosorožce kvůli ziskům z ilegálního prodeje rohů a slonoviny.
Safari Park ve Dvoře nakonec převezl čtyři chovatelsky nejnadějnější nosorožce v roce 2009 zpátky do Afriky, do přísně střežené soukromé rezervace Ol Pejeta. Přes všechnu péči se je ani v Keni nepodařilo dále rozmnožit a dnes zbývá naděje na záchranu tohoto druhu v nejmodernějších biotechnologiích a genovém inženýrství.