Zaměstnancům by tak mělo zůstat ve výplatě výrazně víc peněz než dosud. Snížení daňové zátěže jistě každý rád přijme, přichází však v nejméně vhodnou dobu a má nejasné cíle.
Státní pokladna přijde zrušením superhrubé mzdy o 75 miliard korun, které není čím nahradit. Vláda náhradu ani nehledá.
A to vše v době, kdy ve státní kase chybějí peníze za zdravotní a sociální pojištění a daně podniků ve výši několika desítek miliard korun, další výpadky přijdou v posledním čtvrtletí roku. Zbavovat se jen tak dalších příjmů nedává v krizi, kdy se HDP propadl o více než deset procent, žádný smysl. Vláda se evidentně rozhodla odstranit všechny rozpočtové brzdy a dojet do voleb na vlně předvolebních darů bez výdajových limitů.
Je to riskantní strategie masové spotřeby bez zajištění, přestože české veřejné finance ještě nějaké ty deficity snesou, protože míra zadlužení je stále nízká ve srovnání s evropskou konkurencí, která si také musí na dluhy půjčit na trhu.
Mohutně rozhazují například i jindy spořiví Němci, ale ti měli velké rozpočtové přebytky a ministr financí Scholz už dnes říká, že příští rok se zase utáhnou opratě a od roku 2022 se Německo vrátí k vyrovnanému hospodaření. Nic takového české ministerstvo financí neslibuje.
Zrušení superhrubé mzdy a daň ve výši 15 procent pomohou bohatším lidem, jakkoli vláda zavede vyšší sazbu 23 procent pro příjmy nad 140 tisíc, což je v podstatě zdanění na úrovni odvozené z dnešní superhrubé mzdy. Minimálního zlepšení se po zrušení různých úlev dočkají lidé s nízkými, podprůměrnými výdělky. Celých 70 procent ze 75 miliard skončí u lidí s nadprůměrnými příjmy. Místo jemnější úpravy daňové progrese, běžné ve většině evropských zemí, přichází prudká regrese.
Je to velmi zvláštní předvolební představa o sociální spravedlnosti. Bohatším necháme více peněz a chudým důchodcům dáme pět tisíc na Vánoce na přilepšenou. Nová politika všech azimutů, podporovaná socialisty i komunisty. Anebo sociální perverze, jak kdo chce.
O autorovi| Petr Fischer, fischer@mf.cz