Lidé z prostředí proruských dezinformačních webů ovlivňují volbu ředitele České televize
Je pouhý den před prvním kolem volby ředitele České televize a v Senátu probíhá zvláštní konference. U mikrofonu se střídá hradní mluvčí Jiří Ovčáček se senátorem a předsedou zemanovské Strany práv občanů Janem Velebou. Podle státního úředníka Ovčáčka je ČT napojená na blíže neidentifikovatelnou „liberální levici“. Vůči veřejnoprávní televizi si nebere servítky ani Veleba, hlavní pořadatel akce. V téměř každém příspěvku zaznívá požadavek na zrušení televize, nebo alespoň na její zestátnění.
Změňme systém
Je to vůbec poprvé, kdy tato „antiveřejnoprávní“ skupina politiků a politických aktivistů dostala možnost prezentovat své názory na oficiálním parlamentním semináři. Řečníky spojují většinou velké sympatie k prezidentovi Miloši Zemanovi. Jinak tomu není ani u dvou nejvýraznějších tváří této konference – bývalého policejního prezidenta Stanislava Novotného a publicisty Petra Žantovského. Podle Novotného ČT záměrně ignoruje takzvaná „alternativní média“, jejichž informace prý vůbec nepřebírá.
„Takovou nezávislost, jakou nyní předvádí ČT, si opravdu nepředstavuji. Alternativní média jsou potřeba, i když jsou někdy dryáčnická nebo jsou tam občas lži,“ tvrdí Novotný, který před dvěma lety založil Asociaci nezávislých médií a stal se jejím předsedou. Mezi další zakládající členy tohoto spolku patří Ondřej Geršl, původem provozovatel baru v Českých Budějovicích, dnes šéfredaktor „alternativního“ webu AC24, který pravidelně publikuje neověřené informace a často cituje zdroje přímo financované Kremlem. AC24 se vůbec netají tím, že chce pomoci vybudovat nový společenský systém.
„AC24 vyzývá k novému promyšlení politiky jako takové. Je například opravdu systém politických stran a parlamentních voleb jediný možný?“ ptá se Geršl na stránkách AC24, na nichž dominují výrazně proruské zprávy. Zakládajícím členem Asociace „nezávislých“ médií se tak stal zástupce webu, který byl přímo založen pro specifické politické účely.
Dalším zakladatelem asociace je někdejší webdesignér Jan Korál, šéfredaktor dalšího proruského dezinformačního webu New World Order Opposition, na němž je možné zakoupit třeba trička s podobiznou Vladimira Putina. A čtveřici zakladatelů doplňuje publicista a vysokoškolský učitel Petr Žantovský, který pravidelně publikuje v Parlamentních listech, na webu spoluvlastněném senátorem Ivo Valentou. Parlamentní listy fungují jako jakési okno do světa dezinformací. Podle nedávné analýzy vědců z Masarykovy univerzity, kteří se zabývali obsahem webu, používá tato internetová redakce manipulativní techniky ve zpravodajství výrazně častěji než ostatní česká „mainstreamová“ média.
„Chceme se stát připomínkovým místem legislativy ve vztahu k alternativním médiím,“ neskrývá politické cíle své asociace Petr Žantovský, který na senátní konferenci o „zločinnosti“ České televize v polovině dubna také vystoupil. Prosazuje například faktické zestátnění televize. Žantovský vyučoval problematiku médií na několika českých soukromých vysokých školách a nedávno se vrhl i do vlastního vysokoškolského byznysu. Založil CS institut neboli Česko-slovenský institut, který nabízí doktorské studium na základě akreditace kyjevské Mezinárodní akademie řízení personálu. V Žantovského škole si tak můžete bez obav za pět tisíc eur pořídit titul Ph. D., JUDr. nebo PhDr. CS institut přitom sídlí na stejné adrese v pražské Soukenické ulici jako již zmíněná Asociace nezávislých médií.
Ovlivněni volbou
Podle člena Rady České televize Zdeňka Šarapatky mohou mít názory a kritika z úst Ovčáčka, Veleby, Novotného či Žantovského vliv na volbu nového ředitele televize, kterého rada zvolí tuto středu.
Pohled těchto mužů se totiž do značné míry promítá v programu jednoho z vážných kandidátů Martina Konráda, někdejšího ředitele televize Prima.
Konrád je po stávajícím řediteli Petru Dvořákovi druhým největším favoritem volby. Stejně jako skupina „senátních expertů“ by rád přehodnotil systém koncesionářských poplatků a podřídil by financování ČT státnímu rozpočtu. V tom se shoduje i s prezidentem Milošem Zemanem či šéfem ANO Andrejem Babišem. Tímto opatřením ale lze snadno ohrozit nezávislost ČT.
„ČT je poslední televizní médium, které se snaží alespoň o nějakou míru investigace, která nekonvenuje Zemanovým východním zájmům nebo Babišovým politickým cílům,“ vysvětluje Šarapatka, proč je podle něj o osud ČT takový zájem především z řad Zemanových podporovatelů.
Podle člena Rady České televize Zdeňka Šarapatky mohou mít názory a kritika z úst Ovčáčka, Veleby, Novotného či Žantovského vliv na volbu nového ředitele televize, kterého rada zvolí tuto středu.
O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz