Menu Zavřít

SVĚDECTVÍ NÁHROBKŮ

17. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Henry Miller: Zde se stává všechno

Toto město má kolem deseti milionů obyvatel. K nim ovšem musíme připočítat všechny mrtvé i ty, co z ní z jakýchkoliv důvodů odešli, říká jeden z obdivovatelů Paříže. Co se týká zemřelých, přesvědčíte se o tom, jakmile vstoupíte na největší zdejší hřbitov P`ere Lachaise. „Zahrada smrti s rozlohou čtyřiceti hektarů a pěti tisíci třemi sty stromy se nachází ve dvacátém obvodu. Byla na popud Napoleona otevřena v roce 1804 a je v ní na sedmdesát tisíc náhrobků. Ročně sem zavítá kolem dvou milionů návštěvníků. Většina z nich pátrá po místech posledního odpočinku slavných. Nechodí sem jen slídit po proslulých jménech nebo ošetřovat hroby příbuzných. Tento největší park v Paříži slouží také jako místo procházek i randez–vous. Na hřbitov je možné vstoupit hlavním vchodem z bulváru Ménilmontant, nejbližší stanice metra se rovněž jmenuje P`ere Lachaise. Chcete–li však zahájit procházku mezi náhrobky z kopce, zvolte protější vstup z ulice Rondeaux. K ní se dostanete ze stanice metra Gambeta po avenue P`ere Lachaise. Pro lepší orientaci je dobré se vybavit plánkem hřbitovního městečka. Ten získáte u vstupních bran hřbitova nebo v okolních květinářstvích. Čí přízraky tady potkáte? S trochou sentimentu nemůžete minout pomník věčných milenců Abélarda a Heloisy, ve společném hrobě se tu sešel Balzac se svou poslední láskou, polskou kněžnou Hanskou. Navěky pohromadě zde jsou také malíř Amedeo Modigliani s Jeanne Hébuternovou, která krátce po jeho smrti těhotná spáchala sebevraždu. Nedaleko nich, vedle procovských hrobek bohatých pařížských Číňanů se pod záplavou květů skrývá místo posledního odpočinku Edith Piaf. Obdivovatelé vděčně vzpomínají na její šansony, především o Paříži. V plejádě nebožtíků jsou i jiná proslulá jména. Leží tu spisovatelé a básníci Alfred de Musset, Moliére, La Fontaine, Daudet, Barbusse, Eluard, Proust, Guillaume Apollinaire i vyhnanec – Angličan Oscar Wilde. Malíře zastupují namátkou Géricault, Delacroix, David a hudební skladatele Rossini, Chopin či Bizet. Mezi politiky je nejpopulárnější francouzský prezident Félix Faure. Ani ne tak tím, co udělal pro republiku, ale že odešel „jako pravý Francouz . Zesnul roku 1899 – v náručí své milenky. Ale asi nejslavnějším je na P`ere Lachaise poutní místo rockerů z celého světa

MM25_AI

  1. hrob jejich největší modly konce šedesátých let a lídra kalifornské kapely The Doors Jima Morrisona (1943–1971). Ještě před lety se u jeho busty prakticky nepřetržitě hrálo, popíjelo i fetovalo. Často měl Jimmy v pootevřených kamenných ústech čerstvě ubalený joint. Okolí bývalo pokryté vajgly, plechovkami, střepy z lahví a odpadky po denních i nočních dýcháncích příznivců. To vše skončilo poněkud neslavně – Morrisonovu bustu někdo ukradl.

Letecké spojení Mezi Prahou a Paříží existuje denně pět přímých letů na letiště Roissy Charles de Gaulle, které nabízejí ČSA a Air France. Ceny letenek se pohybují v rozmezí od 9 990 do 30 990 Kč (bez letištních tax).

Spojení do centra Expresní vlak RER B spojuje terminály 1 a 2 s centrem Paříže. Vlak od 5.00 do 23.55 hodin jezdí každých 15 minut. „Roissy autobusy jezdí z terminálů 1, 2 a 9 na Place de l Opera každých 15 minut a cesta trvá asi třičtvrtě hodiny. Ve směru z Paříže na letiště jezdí „Roissy bus od 05.45 do 23.00 a z letiště na Place de l Opera od 06.00 do 23.00 hodin.
Autobusy Air France jezdí na letiště i z něj po dvou různých trasách. První trasa spojuje letiště a stanice Porte Maillot a Place de l Etoile, na této trase jezdí od 05.50 do 23.00 autobusy každých dvanáct minut a cesta trvá mezi 40 až 55 minutami. Druhá trasa spojuje letiště a stanice Montparnasse a Gare de Lyon, tady jezdí autobusy každých 30 minut od 06.50 do 21.30 a cesta trvá přibližně 50 minut.
Na letiště Roissy je možno dostat se z celé Francie i rychlovlaky TGV. Stanice se nachází přímo na terminálu 2. Ubytování Paříž nabízí téměř 75 000 hotelových pokojů všech kategorií. Průměrná cena v hotelech kategorie 3* v centru města se pohybuje od 650 do 1100 FRF za pokoj a noc včetně snídaně a kategorie 4* od 1 500 do 2 500 FRF za pokoj a noc včetně snídaně. Náš tip Rádi byste uspořádali pro své zaměstnance, obchodní partnery či klienty seminář nebo prezentaci svých výrobků v netradičním prostředí? Využijte nabídky francouzských zámků a historických panství, kde jsou k dispozici renovované konferenční sály vybavené nejmodernější technikou.

  • Našli jste v článku chybu?