Šéf strojírenské firmy prohrál v arbitráži šedesát milionů
Spolumajitel a generální ředitel společnosti Vítkovice Holding Jan Světlík je od letošního května chudší o šedesát milionů korun. Prohrál totiž arbitráž s dalšími dvěma akcionáři firmy, Petrem Novotným a Davidem Beranem, respektive společností Profidebt kontrolovanou Beranem.
Porušil smlouvu.
Rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR rozhodl, že Světlík, jenž drží v holdingu poloviční podíl, porušil akcionářskou smlouvu, kterou se svými obchodními partnery uzavřel v roce 2002. Smlouva přesně určovala, jakým způsobem se majitelé strojíren budou podílet na vedení firmy, vzniku podnikatelských plánů a rozdělení zisku. Zároveň určovala, kterak mohou akcionáři svými lidmi obsazovat orgány a řídicí pozice společnosti.
Světlík měl dle zmíněné dohody právo určit do čtyřčlenného představenstva společnosti Vítkovice Holding dva členy stejně jako Beran s Novotným. Do dozorčí rady firmy mohl Světlík jmenovat své dva zástupce, Beran s Novotným jen jednoho. Obdobně byly ošetřeny také pozice ve vedení Vítkovic, Světlík jmenoval generálního ředitele a Beran s Novotným finančního, respektive ekonomického ředitele. Pro případ, že by některý z akcionářů takovému přerozdělení pozic bránil, byla v akcionářské smlouvě za každé takové provinění stanovena pokuta dvaceti milionů korun.
Jak rozhodla arbitráž, prvního prohřešku se Světlík dopustil v roce 2002 při jmenování náhradního člena představenstva. Beran s Novotným měli ve zmíněném orgánu firmy pouze jednoho svého člověka a požadovali dosazení dalšího. Světlík však návrh partnerů odmítl a do představenstva holdingu prosadil svého muže. U arbitráže jej tento postup vyšel na dvacet milionů korun. V září 2005 Novotný požádal o svolání mimořádné valné hromady firmy, což byl další pokus dosadit do čtyřčlenného představenstva společnosti svého druhého zástupce. Od roku 2002 tam měl jen jednoho. Světlík a spol. však v představenstvu prosadili zrušení mimořádné valné hromady. „Účelovým jednáním žalovaného tedy bylo zabráněno tomu, aby osoba určená panem Novotným a Beranem byla zvolena mimořádnou valnou hromadou společnosti do funkce řádného člena představenstva, a to přestože bylo možné mimořádnou valnou hromadu společnosti dne 26. října 2005 zcela řádně konat,“ uvádí rozhodčí soud ve svém nálezu, který má týdeník EURO k dispozici. Za to, že zmařil konání mimořádné valné hromady musí Světlík rovněž zaplatit pokutu, dalších dvacet milionů korun. Navíc ani později neumožnil Beranovi jmenovat druhého zástupce v představenstvu firmy, což jej stálo třetích dvacet milionů korun.
Sejdeme se u soudu.
„Výsledek napadnu u soudu a jsem přesvědčen, že ten mi dá za pravdu a nález rozhodčího soudu zruší. Nicméně, peníze jsem zaplatil ve stanovené lhůtě, protože rozhodčí řízení je jednostupňové, a vydaný rozhodčí nález je tedy vykonavatelný,“ říká Světlík. Rovněž tvrdí, že v průběhu řízení se rozhodčí soud dopustil řady pochybení, které však neupřesnil. „Výsledek tomu bohužel odpovídá. Rád bych zdůraznil, že v obdobných věcech byly doposud veškeré žaloby Novotného a Berana u řádného soudu zamítnuty,“ brání se šéf společnosti Vítkovice Holding. David Beran verdikt arbitrážního řízení odmítá komentovat. Zdroje obeznámené s případem však tvrdí, že šedesátimilionovou pokutou pro Světlíka spor s Novotným a Beranem nekončí. „Znalci a auditoři nyní zkoumají, jak velké škody jim svým postupem, tedy tím, že jim takřka znemožnil podílet se na vedení firmy, způsobil. Pak je samozřejmě budou chtít uhradit. Šedesát milionů korun v porovnání s touto částkou bude vypadat jako pakatel,“ tvrdí zasvěcený zdroj. „Ze strany Berana a Novotného jsem nebyl o ničem takovém informován, takže se k tomu nemohu vyjadřovat. Nevím, z jakého důvodu by měla škoda v takové výši vůbec vzniknout,“ uvádí k tomu Světlík.
Beran neprodá.
Ovšem soudy žalobami nezaměstnávají jen pánové Beran s Novotným. Ke stejnému kroku se chystá i jejich nedávný partner. Světlík nyní na ně připravuje několik žalob o náhradu škody. Mimo jiné i kvůli tomu, že Beran s Novotným uzavřeli smlouvu o prodeji svých podílů v holdingu Vítkovice s podnikatelem Karlem Komárkem, aniž by Světlíkovi předtím své podíly nabídli ke koupi. Také Světlík se v tomto případě odvolává na porušení akcionářské smlouvy. „V této věci činím příslušné právní kroky, nicméně bych se k tomu v současné době prostřednictvím médií nechtěl vyjadřovat,“ dodává Světlík. Beran však nedávno oznámil, že odstoupil od smlouvy s Komárkem o prodeji svého podílu, který představuje 45 procent.. Jaké plány se svými akciemi strojírenského podniku má, nesdělil.