Menu Zavřít

Švýcaři vystavili v referendu stopku novým jaderným elektrárnám

21. 5. 2017
Autor: Profimedia.cz

Voliči ve Švýcarsku se v referendu jasně vyslovili proti stavbě dalších jaderných elektráren. Podle konečných výsledků, o nichž informovala rozhlasová a televizní stanice RSF, příslušný vládní návrh zákona o nové energetické strategii do roku 2050 podpořilo 58,2 procenta hlasujících.

Zákon, který má vstoupit v platnost začátkem příštího roku, také například zpřísní normy pro emise oxidu uhličitého u aut a zvýší podporu obnovitelných zdrojů energie. Stávající jaderné elektrárny budou moci zůstat v provozu, dokud budou bezpečné. Ve Švýcarsku je nyní pět jaderných elektráren, první z nich se má uzavírat v roce 2019.

Kritici zákona varovali, že novinky vyjdou jednu domácnost na 3200 švýcarských franků (77 700 korun) ročně navíc a že se zvýší závislost země na dovozu elektřiny. Nicméně ministryně pro energetiku Doris Leuthardová takové odhady odmítla jako přehnané s tím, že nová opatření přijdou každou domácnost na 40 švýcarských franků ročně, napsala agentura Reuters.


Přečtěte si více o tom, co předcházelo hlasování:

Švýcarsko se chystá hlasovat o „zfušovaném“ konci jádra. Umí jej nahradit?

Nejstarší švýcarská jaderná elektrárna Beznau je častým cílem protestů kritiků atomové energetiky.


Téměř 60 procent elektrické energie vyrobené ve Švýcarsku pochází z obnovitelných zdrojů, zejména prostřednictvím vodních elektráren.

MM25_AI

Z údajů zveřejněných stanicí RSF vyplývá, že se referenda zúčastnilo méně než 50 procent oprávněných voličů. Podle médií mělo možnost hlasovat 5,3 milionu lidí a RSF dnes uvedla, že zákon podpořilo 1 321 900 hlasujících, kdežto 949 200 bylo proti. Není zřejmé, zda byly některé hlasy neplatné, a pokud ano, kolik.

Čtěte dále:

Švýcarské imigrační kvóty: pragmatismus versus gilotina

Švýcaři rozhodnou, zda země zůstane daňovým rájem

Švýcarsko neomezí přistěhovalce z EU, ale zvýhodní domácí občany

Švýcarsko tvrdě pociťuje zánik bankovního tajemství

Revoluce se nekoná: Švýcaři odmítli základní příjem

 Švýcarský frank (ilustrační foto)

  • Našli jste v článku chybu?