Menu Zavřít

Švýcarsko chce být klimaticky neutrální. Cílový rok je 2050

29. 8. 2019
Autor: čtk

Švýcarsko si stanovilo cíl přestat do roku 2050 vypouštět do ovzduší více skleníkových plynů, než kolik jich může být technicky uskladněno nebo příroda může sama vstřebat. S odvoláním na prohlášení švýcarské vlády o tom dnes informovala agentura AP, podle níž tak kabinet učinil na základě vědeckých poznatků zveřejněných loni panelem OSN pro změny klimatu (IPCC).

Británie, Francie a Švédska již cíl takzvané klimatické neutrality nechaly vetknout do svých zákonů, v případě Německa se tento krok očekává ještě letos.

Dosažení nulových emisí skleníkových plynů předpokládá značné změny ve fungování ekonomiky, včetně téměř úplného zastavení spalování fosilních paliv. Vědci z IPCC varovali, že pokud se do roku 2050 vypouštění emisí nepodaří zastavit, globální teplota do konce tohoto století stoupne o více než 1,5 stupně, což bude mít dalekosáhlé dopady na fungování přírodních ekosystémů.

Shodu na směřování k uhlíkové neutralitě do roku 2050 v souladu s doporučeními IPCC se dosud nepodařilo nalézt Evropské unii. Na červnovém summitu členských států podle diplomatických informací stanovení tohoto závazku zablokovalo Polsko a námitky mělo i Česko. Většina zemí EU přitom s cílem klimatické neutrality souhlasí.

Má se Česko stát klimaticky neutrálním?

Uschlý ráj to na pohled. Česká krajina se začne proměňovat

 Znečištěné ovzduší

Přečtěte si také:

Svět se musí vypořádat s nedostatkem vody. Do šesti let bude „na suchu“ 1,8 miliardy lidí

Sucho: nové domy budou zelené a naučí se chytat vodu

Na suchu. Nedostatek vody trápí elektrárny i teplárny

Hosté a vetřelci, co táhnou na sever. Klimatická změna způsobí i stěhování zvířat

bitcoin školení listopad 24

Málo masa, sem tam brouk. Proměna zemědělství se dotkne hlavně masité stravy

Nové přehrady? Kdeže. Vodu v krajině nejlépe zadrží zdravá půda

  • Našli jste v článku chybu?