Menu Zavřít

Tak co? Tak nic

4. 4. 2016
Autor: Euro.cz

NWR chce vykoupit desetinu svých akcií, záchranný plán pro OKD ale stále nemá

Původně se počítalo s tím, že to bude akce, na které se všichni dozvědí, jak chtějí manažeři a vlastníci zachránit společnost NWR, respektive OKD. Bohužel žádné plány k dispozici stále nejsou. Řeč je o valné hromadě NWR, vlastníkovi těžební firmy OKD, která se uskuteční již tento pátek v nizozemském Amsterdamu. Ještě před několika týdny přitom slibovali manažeři NWR na neformálním setkání se zástupci Moravskoslezského kraje, že na valné hromadě firmy NWR předloží záchranný plán, který společnosti umožní fungovat v dalších létech.

Podojíme Česko

O několik týdnů později je zřejmé, že se nic takového nestane. Z pozvánky na valnou hromadu, kterou má týdeník Euro k dispozici, vyplývá, že návrh na restrukturalizaci chybí, a tak nejzásadnějšími body hromady je schválení účetní závěrky a výkup vlastních akcií NWR. Společnost chce z trhu vykoupit až deset procent vlastních akcií. Minimální cena má být stanovena na 0,0004 eura za jeden cenný papír, maximální pak na 105 procent průměrné ceny akcie na londýnské burze v den uskutečnění nákupu.

„Restrukturalizační plán není hotový, vedení NWR totiž stále počítá s tím, že se do záchrany těžební společnosti podaří finančně zatáhnout i český stát,“ sdělil zdroj z firmy.

Tohle ale zní jako nesplnitelný sen, proti jakékoli přímé finanční pomoci je hlavně ministr financí Andrej Babiš. Navíc dle lidí z Babišova okolí ministr Bakalu v soukromých rozhovorech častuje ne zrovna slušnými výrazy. Inu, krajské volby se blíží a podobně laděných voličů s alergií na Bakalu jsou v Moravskoslezském kraji desítky tisíc.

Zmizely nám akcie

V souvislosti s NWR je zajímavá ještě jedna událost. Za poslední dva měsíce „zmizelo“ zhruba 300 milionů akcií NWR. Konkrétně ještě koncem února ovládala společnost Ashmore Group plc 32,62 procenta firmy, ale z aktuálně platného výpisu akcionářů (k 23. březnu letošního roku) její podíl klesl na 23,34 procenta akcií, což je snížení podílu zhruba o 300 milionů kusů akcií. Kdo tenhle podíl získal, není zřejmé, u žádného z akcionářů NWR nedošlo k tak velké změně podílu. Možná se tak na valné hromadě NWR přece jen dočkáme nějakého překvapení.

Aktuálně ovládá šedesátiprocentní podíl v NWR trojice investičních fondů sdružených ve skupině AHG. Ta získala akcie v únoru poté, co NWR bezúplatně předaly svůj podíl firmy CERCL Mining Holdings (poloviční podíl v ní má Bakala) a Asental Property. AHG rovněž ovládá 65 procent závazků NWR.

Dobře zaparkováno

Na trhu se v souvislosti s aktuálním děním kolem NWR, respektive OKD, objevují různé spekulace. Ta nejzajímavější popisuje důvody, kvůli kterým se Bakala zbavil svého podílu v těžební firmě, a jakým způsobem to udělal. Má to být jen divadlo, kterým chce jeden z nejbohatších Čechů jen odpoutat pozornost.

Dle této konspirační teorie měla změna akcionářů NWR proběhnout následovně: Advokáti finančníka Bakalu upozornili, že se v krátké době může objevit fyzická nebo právnická osoba, která bude tvrdit (a možná i oprávněně), že některá rozhodnutí vedení NWR, případně OKD, nebyla v souladu se zákonem, měla mimo jiné hrubě poškodit hospodaření firmy. Kvůli tomu by pak u soudu mohli skončit různí lidé z vedení firmy včetně Bakaly.

bitcoin_skoleni

Jako preventivní opatření advokáti doporučili „zaparkovat“ podíly v NWR u některé ze spřátelených firem, nejlépe fondu, do doby, než bude zodpovědnost za tyto kroky starého vedení těžební firmy promlčena. K tomu by mělo dojít koncem příštího roku. Do té doby – údajně – na doporučení právníků bude nutné udržet společnost při životě, čti: nesmí skončit v konkurzu. Příchod konkurzního správce by celý ochranný plán ohrozil. Mohl by totiž zpětně kontrolovat smlouvy a rozhodnutí vedení firmy několik let nazpět. A samozřejmě pokud přijde na některé nesrovnalosti, třeba vyvedení peněz za pomoci nákupu předražené techniky, žádat nápravu. Zda je tahle konspirační teorie pravdivá, se ukáže v následujících měsících. l •

O autorovi| Vadim Fojtík, fojtik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?