Finančník, který ovládal umění přátelství se správnými lidmi lépe než nakládání s penězi
Fyzická vzdálenost někdy klame.
Z domku nedaleko hřbitova v Medfordu, městečku v americkém státě Massachusetts, kde dodnes žijí italští imigranti Cosmo a Alma Giacchettovi, to je na newyorský Manhattan nějakých tři sta kilometrů.
Cesta tam trvá pár hodin jízdy; na cestu zpátky někdy nestačí celý lidský život.
Tak si to alespoň zařídil jediný syn Giacchettových, Dana (15. října 1962 OE 12. června 2016). Léta sliboval, že se přijede na staré rodiče podívat, ale vždycky mu do toho něco vlezlo. Jednou měl dýchánek s Leonardem DiCapriem, jindy se ometal kolem hvězd v Hollywoodu, ještě jindy seděl v žaláři a nakonec OE inu, nakonec jej druhou červnovou neděli našel spolubydlící v jeho pronajatém bytě v luxusní manhattanské čtvrti Upper East Side. Byl nahý, hlavu měl zabořenou do polštáře a žádný pulz. Ještě v pátek večer se stihl poprat s vyhazovačem v jednom z klubů v Greenwich Village; od té doby ho nikdo živého neviděl.
Brácha Leo
Před dvaceti lety to vypadalo, že má tehdy třiatřicetiletý Dana Giacchetto našlápnuto na delší a důstojnější kariéru. Vlastnil investiční společnost Cassandra, která spravovala peníze příslušníkům mladé generace hollywoodských hvězd; mezi jeho klienty patřili Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Cameron Diazová, Ben A ffeck a další. DiCaprio zůstával v jeho bytě ve čtvrti SoHo celé týdny; Giacchetto později říkával, že Leo je jako můj malej brácha“.
Jak se dostanete do takové prima společnosti? Mluvíte jazykem, jemuž její příslušníci rozumějí nejlépe, to jest jazykem peněz s mnoha nulami na konci. V tom byl Giacchetto mistrem nad mistry; mimo jiné se spřátelil s hollywoodským producentem Michaelem Ovitzem a ekonomem tehdy zvučného jména Jeffreym Sachsem; založili společný podnik Cassandry a banky Chase Manhattan, dnes součásti JPMorgan Chase. Nazvali jej CassandraChase Entertainment Partners a vydělávali velké peníze.
Finančním mozkem té skupiny byl právě Giacchetto, což se ukázalo jako klíčový problém. Investoval do dnes již neexistujících hudebních a filmových produkčních společností jako Digital Entertainment Network nebo Paradise Music & Entertainment; spoustu peněz utopil i v neúspěšném projektu satelitní telefonie Iridium.
Na vrcholu pyramidy
V listopadu 1999 se věci zlomily. Jeho nejbližší spolupracovník Jay Moloney se oběsil, Ovitz a DiCaprio se nechali vyplatit, ostatní následovali. Postupně vyšlo najevo, že skoro nic z toho, co o sobě Giacchetto říkal, není pravda. Ne, nestudoval MBA na Harvardu. Ne, Cassandra nespravovala investice ve výši 400 milionů dolarů (byla to sotva čtvrtina). A hlavně OE skoro žádné investice nebyly výnosné.
Naopak podle klasického pyramidového schématu Giacchetto vyplácel výnosy“ svým prominentním investorům z vkladů investorů nových.
To nikdy nevydrží dlouho. V létě 2000 byl zatčen a propuštěn na kauci; vzápětí jej policisté chytili s falešným pasem, osmdesáti letenkami a čtyřmi tisíci dolary v drobných bankovkách na letišti Newark v New Jersey, když se chytal spravedlnosti uletět.
Byl odsouzen na téměř pět let, odseděl si dva a půl. Když se vrátil, ze světa večírků, van šampaňského a kyblíků kokainu celkem logicky zmizel. Snažil se žít lepším životem, napsaly newyorské noviny The New York Daily News (jež si jako zdroj informací s Giacchettem samotným obvykle nezadají). Jen k těm rodičům se prý už nikdy nepodíval.
Jak se dostanete do takové prima společnosti? Mluvíte jazykem, jemuž její příslušníci rozumějí nejlépe, to jest jazykem peněz s mnoha nulami na konci. V tom byl Giacchetto mistrem nad mistry.
O autorovi| Daniel Deyl, deyl@mf.cz