Menu Zavřít

Tam, kde voněly kachle

8. 10. 2007
Autor: Euro.cz

Horní Bříza patří   mezi původně malé vsi severního Plzeňska, které v 19. století zaznamenaly neobyčejný rozvoj díky těžbě kaolinu. Výroba keramiky je ale dnes na ústupu a prázdné továrny chátrají.

Keramička v Horní Bříze Horní Bříza patří   mezi původně malé vsi severního Plzeňska, které v 19. století zaznamenaly neobyčejný rozvoj díky těžbě kaolinu. Výroba keramiky je ale dnes na ústupu a prázdné továrny chátrají.

Podnikatel Johann Fitz vlastnil v 80. letech 19. století kaolinky v západočeských obcích Dnešice a Obora. Brzy se ale začal zajímat také o sousední  hornobřízské pozemky, které tehdy patřily k plaskému panství. Nechal provést zkušební vrty, které potvrdily, že se u Horní Břízy nachází bohaté ložisko kvalitního kaolinu. Pozemky si pronajal a na podzim roku 1882 zahájil těžbu.

V obci ještě téhož roku postavil malou plavírnu (továrnu na čištění kaolinu) a později také závod na keramické zboží. Z Německa povolal zkušené odborníky a s jejich pomocí vyráběl ohnivzdorné zboží, polévané tašky, prejzy a zahradní keramiku. V letech 1891 až 1893 byla postavena druhá plavírna a hned po ní i samostatná šamotka. Sortiment se rozšířil také o kanalizační a chemickou kameninu.

Akciové období

Roku 1899 přistoupil Fitz na návrh Živnostenské banky, aby se vzdal samostatného podnikání a založil akciovou společnost. V Horní Bříze bylo tehdy zaměstnáno 565 dělníků a ročně se vyrábělo přes 40 tisíc tun plaveného kaolinu a 22 tisíc tun keramických výrobků.

Vznik akciové společnosti s názvem „Západočeské továrny kaolinové a šamotové“ byl počátkem dalšího velkého rozvoje. Obchodní styky Živnostenské banky a všeobecná konjunktura způsobily, že se rychle zvyšovala výroba. Šamot i kamenina se vyvážely do mnoha zemí světa a zájem byl také o kamna a krby, břízolitové omítky a venkovní obklady. Rozsáhlou poptávku nestačil podnik uspokojovat, začal proto kupovat další keramické továrny i ložiska surovin.

Konec tradice

Po první světové válce bylo vedení společnosti přesunuto do Prahy a po ovládnutí slovenských magnezitových závodů se roku 1929 název firmy změnil na „Západočeské továrny kaolinové, šamotové a slovenské závody magnesitové“.

V roce 1945 se původní akciová společnost stala základem nově vzniklého národního podniku. Závody byly velkoryse mo-

dernizovány a neustále se zvyšovala výrobní kapacita. Zvrat přišel teprve roku 1992. Vznikla akciová společnost Západočeské kaolinové a keramické závody, jejíž název se roku 1997 změnil na Keramika Horní Bříza. Tradiční výroba žáruvzdorného zboží byla postupně utlumována a nakonec zcela zrušena. Původní Fitzova továrna je nyní volná a čeká na nové využití. Její cena je 2,4 milionu korun.

popis objektu

  název Keramička v Horní Bříze

  místo Horní Bříza

  kraj Plzeňský

  lokace okraj obce

  typ továrna

  stav zchátralý

  využití částečné

  kult. památka ne

bitcoin_skoleni

  nabízí Apairon, s. r. o.

  cena 2,4 milionu Kč

  • Našli jste v článku chybu?