Soukromá škola bojových umění zarazí málokoho. Ale provozovat v dnešní přetechnizované době školu historického šermu? Na první pohled nesmysl, na druhý už hladce fungující byznys.
Škola šermu Soukromá škola bojových umění zarazí málokoho. Ale provozovat v dnešní přetechnizované době školu historického šermu? Na první pohled nesmysl, na druhý už hladce fungující byznys.
ísto obleku kroužková košile, místo značkového mobilu ostří meče. Historický a scénický šerm zažívá nebývalý rozmach. „Naše ateliéry navštěvují hlavně středoškolští a vysokoškolští studenti, v po-
sledních třech letech také přibývá žen, dětí a hlavně podnikatelů, kteří hledají příjemný způsob sportovní relaxace spojený s jistou elegancí,“ vypočítává starší podmistr německé a francouzské školy šermu Petr Nůsek. Jeho skupina A.R.G.O. je základním kamenem souboru šermířských škol Magisterium.
Hollywood zbrojí v Česku
Nůskův výcvikový kord si na nedostatek práce stěžovat rozhodně nemůže, přestože ovládání historického šermu vlastně není nutnou podmínkou pro vystupování v kterékoliv z mnoha šermířských skupin. Ty totiž předvádějí především jeho scénickou podobu, kterou by v podstatě mohl vytvořit i úplný amatér. Znalost dobových technik nicméně bojovníkům nabízí dostatek materiálu, se kterým mohou při vytváření vystoupení pracovat.
„Šerm má navíc řadu etap, kterými by měl profík projít, aby se v tom všem vyznal a dokázal odhadnout správnou míru historické věrohodnosti pro danou situaci nebo představení. Ve finále skončí jako erudovaný výtvarník s velkou škálou pohybových schopností a dovednostmi kaskadéra, herce, tanečníka. A samozřejmě se vyzná v používaných výrobních technologiích. Třeba u zbraně a vybavení pro film nestačí, aby byly historicky věrohodné. Musí být lehké, snadno oblékatelné, uskladnitelné, převozitelné a ještě navrch bezpečné,“ shrnuje požadavky Nůsek.
Výcvikové školy šermu tak vytvářejí jakési podhoubí pro profesní růst choreografů, šermířů, kaskadérů i divadelních a filmových herců pohybujících se ve světě tří mušketýrů. „Pro nás jsou návštěvy různých seminářů, školení a workshopů velmi důležité, bez nich jakákoliv skupina nutně stagnuje a nemá šanci se dostat nahoru. A zatímco třeba do naší vlastní výcvikové školy Arma Ferre si zveme učitele polské šavle, pana Zbigniewa Sawického, mimo sezonu se zase jezdíme učit po republice,“ říká Petr Šalplachta z Šermířského spolku Jeseník.
A že toto umění skutečně nemá hranic a zapojit se může kdokoliv, potvrzuje potenciálním zájemcům i sám Nůsek: „Třeba teď připravujeme choreografii s hercem Janem Potměšilem, který šermuje na invalidním vozíku.“
Jak a za kolik?
Cena hodiny šermu historickými zbraněmi se pohybuje kolem 100 – 120 korun za lekci, přičemž dobrá škola vám půjčí i všechno vybavení. Stačí si tak přinést jen sportovní oblečení a boty. Lekce pro pokročilé stojí 150 korun. Cena za jednodenní seminář kolísá mezi 600 až 1500 korunami, podle druhu a vzdálenosti, kterou musí lektor za studenty dojet.