Menu Zavřít

Tatry – velehory na dosah ruky

29. 1. 2011
Autor: profit

Velehory na hranicích Slovenska a Polska nabízejí zajímavé možnosti vyžití po celý rok, ale přes zimu se kvůli sněhové nadílce stává nabídka pestřejší a atraktivnější. Kromě klasických zimních radovánek tu na vás čekají další lákadla – můžete se nechat hýčkat v nedalekých termálních koupelích, svézt se na sněžném skútru nebo si zvednout hladinu adrenalinu při airboardingu.

Foto: Kempinski hotel

Vysoké Tatry nabízejí návštěvníkům několik významných turistických středisek, jejichž jména určitě znáte – Starý Smokovec, Tatranská Lomnica či Štrbské Pleso. Co už možná nevíte, je skutečnost, že jednotlivé osady, jichž je dohromady 15, tvoří město Vysoké Tatry. Netypické „město“ se rozprostírá na ploše 398 km2, a patří tak k nejrozlehlejším na celém Slovensku. Všechny původní osady, dnes městské části, se nacházejí na území Tatranského národního parku.

Vzhůru na svahy Soliska

Štrbské Pleso, ležící v nadmořské výšce 1 350 metrů, je nejvýše položenou tatranskou osadou. Pokud si k pobytu vyberete právě toto středisko, určitě nebudete litovat. Ubytovat se můžete v některém z penzionů nebo hotelů – úroveň je rozmanitá a každý si najde to, co bude vyhovovat jeho vkusu i peněžence.

Navíc přímo na okolních svazích Soliska se nachází lyžařské středisko Park Snow Štrbské Pleso, které disponuje devíti sjezdovými tratěmi, jež se každý den upravují. Sjezdovky (lehké a středně těžké obtížnosti) měří celkem 7,21 kilometrů a při nepříznivém počasí jsou všechny uměle zasněžovány. Pokud dáváte přednost běžkám, máte na výběr tři běžecké okruhy o celkové délce 16 kilometrů. Za zkoušku stojí i jízda na sněžném skútru, který si tu můžete vypůjčit. Pronajmout si lze dokonce i skútr pro děti. Radovat se mohou i paraglidisté – létat se tu totiž dá i v zimních měsících.

Vyznavače freestylu bezesporu potěší K2 Snowpark, kde si snowboardisti i lyžaři mohou trénovat skoky přes překážky a další triky. Méně náročné, ale stejně vzrušující atrakce na vás čekají v místním FunParku, kde si můžete vyzkoušet třeba snowtubing – sjezd z kopce na speciální pneumatice. Ke snowtubingové dráze s umělými vlnami, které dělají jízdu vskutku adrenalinovou, vás vyveze speciální vlek. Skvělý adrenalinový zážitek vám přinese i snow ball – čili zorbing na sněhu. Jestliže chcete ještě něco „ostřejšího“, mohl by se vám líbit airboarding, kdy se řítíte z kopce po břiše hlavou dolů jen na nafukovací desce s lyžinami.

A když vás aktivity na svahu přestanou bavit, doporučuji sednout si do jedné ze zdejších občerstvoven a kochat se pohledem na okolní vrcholy; zvláště za slunečného počasí je to podívaná, která se vám vtiskne do paměti.

Vysoké Tatry

Rozsáhlé pohoří se rozprostírá v severní části Slovenska a na hranici s Polskem. Návštěvníkům Tatry nabízejí opravdu nepřeberné množství sportovního či relaxačního vyžití. K vidění tu jsou krásná horská plesa, skalní vrcholy, ledovcové doliny, ale i historické památky, které najdete třeba v Popradu. Tady se nachází i AquaCity, kde jsou k dispozici sauny, vířivky, tepidarium, jeskyně, kde je stálá teplota -14 °C a po celý rok tu sněží, termální bazény nebo kryocentrum. Na své si v Tatrách přijdou především lyžaři.Více informací na www.parksnow.sk/tatry/lyzovanie-trasy.php.

Jak se tam dostanete

Do Tater se dostanete pohodlně autem, větší část cesty pojedete po dálnici D1. Pokud se vám ale nechce celou noc řídit, využijte autovlak. Autovlakové spoje EuroNight EN 444/445 na trati Praha-Poprad-Tatry svezou komfortně nejen celou vaši rodinu, ale i vaše auto. Večer se vypravíte z Prahy, přes noc si odpočinete v lůžkovém voze a ráno se probudíte v Tatrách. Podrobnosti jsou na www.cd.cz.

Kde se můžete ubytovat

Všem milovníkům pohodlí jsou tu k dispozici opravdu kvalitní hotely, a to například Grandhotel Starý Smokovec, Grandhotel Praha v Tatranské Lomnici nebo Grand Hotel Kempinski ve Štrbském Plese, které mají i vlastní wellnesscentra. Více najdete třeba na www.tatry.cz, www.tatralandia.sk nebo www.vt.sk.

Zábava pro malé i velké

Dalším oblíbeným střediskem je Starý Smokovec, jenž leží 16 kilometrů na východ od Štrbského Plesa. Areál je vhodný zejména pro méně zdatné lyžaře a rodiny s dětmi. Nachází se tu čtyři sjezdovky lehké obtížnosti a jedna středně těžká; celkem měří 4,3 kilometru. Přepravní kapacita je

4 340 osob za hodinu.

Zábavu si užijete také na skvělé sáňkařské dráze s převýšením 255 metrů, která je dlouhá přes 2,5 kilometru. Doveze vás k ní pozemní lanovka. Nahoře na Hrebienku najdete také vyhledávaný FunPark s adrenalinovými atrakcemi. Výběr je široký – snowtubing, skifox (spojení lyží a sáněk), snowbike (sněžné kolo s minilyžemi) či snowscoot (hybrid BMX a snowboardu).

Zimní den si můžete zpestřit příjemným pěším výletem či kratší túrou. Cílů k procházkám najdete v okolí dost, například k vodopádům Studeného potoka, nejznámějším a nejdostupnějším v Tatrách, se dostanete z Hrebienku za pouhou půlhodinku. Výšlap zvládnou bez problémů senioři i rodiny s malými dětmi.

Skvělé podmínky pro lyžování nabízí také Tatranská Lomnica, vzdálená sedm kilometrů na severovýchod od Starého Smokovce. Zkušení lyžaři tu mohou sjet z výšky 2 196 metrů nad mořem přes Lomnické sedlo po sjezdovce dlouhé 5,5 kilometru až do Tatranské Lomnice. Tato trať je nejdelší v celých Tatrách. Široké sjezdovky vedoucí od Skalnatého plesa dolů do údolí se nacházejí na sluneční straně Tater a jsou nově vybavené zasněžovací technikou. V areálu si můžete vybrat z osmi sjezdovek ve všech třech stupních obtížnosti, vleky a lanovky dokážou uspokojit bezmála 8,5 tisíce lyžařů za hodinu.

bitcoin_skoleni

Nezapomenutelným zážitkem je jedinečný pohled z Lomnického štítu (2 634 m n. m.), kam vás vyveze visutá lanovka. Oddychnout si můžete ve zdejší stylové kavárně Dedo.

Velkou výhodou je, že si můžete koupit skipas, který bude platit ve všech třech zmiňovaných střediscích (a navíc ještě ve středisku Liptovská Teplička).

  • Našli jste v článku chybu?