Když se ohlédneme za kulturní scénou loňského roku, zarazí nás podobné osudy dvou, posléze dokonce čtyř časopisů.
Mnoho měsíců trvající spory mezi šéfredaktorem Literárních novin Jakubem Patočkou a částí redakce skončily odchodem většiny redaktorů. Odpadlíci pak v říjnu přišli s novým kulturním týdeníkem A2. Vlastník ochranné známky časopisu Architekt, Obec architektů, vypověděla v létě smlouvu jeho vydavateli - společnosti patřící šéfredaktorovi časopisu Jiřímu Horskému. Spolu s ním odešla i celá redakce a od ledna vydávají nový měsíčník Ad architektura.
Pozůstalým nezbylo než hledat nové redaktory. Jakub Patočka přesunul základnu Literárek do Brna, externí kmenoví autoři, jako Ludvík Vaculík, Alena Zemančíková či Alexandr Kliment však zůstali. Redakci A2 v čele s Libuší Bělunkovou se daří vydávat alternativní časopis, který si všímá i méně viditelných a přesto kvalitních kulturních počinů. Své čtenáře rozhodně nepodceňuje. Záběr je široký, od literatury, filmu, hudby a dalších kulturních odnoží až ke společnosti a politice. Hned v prvním čísle se Karel Hvížďala pustil do tehdy ministra kultury Vítězslava Jandáka. Literární noviny nestačí kroutit hlavou a zaostávají na trati. Jestli to nebude i tím, že stáj A2 svým redaktorům i externistům - narozdíl od většiny literárních listů - celkem obstojně platí. (Kdo je oním tajemným sponzorem, se zatím v literárních kruzích nerozkřiklo.)
Obec architektů si Architekta začala vydávat sama a do čela se postavil zkušený Jůlius Macháček. Kvalita zůstala standardní. Jiřího Horského se starou redakcí ostrý start teprve čeká, zatím vyšlo jen nulté číslo měsíčníku. Obsahově se Ad architektura moc neliší od původního Architekta, nová a velmi dobrá je grafická úprava i řešení obálky. Počkáme, čím budou ten pěkný obal plnit.
Všimněme si: názvy nových periodik jsou si nápadně podobné - A2 a Ad architektura. I když se dozvíme, že A2 dostala jméno podle adresy redakce v Americké 2 a že Ad je latinská předložka k, na (tedy K architektuře), stále trochu hlodá podezření. Že by nějaká móda prvního písmene abecedy, nového začátku? V první polovině let devadesátých byla oblíbená jednička, stačí se podívat do telefonního seznamu, je jich tam stále dost: První aukční, První brdská, První dobrá, a dokonce i První korozní…