Místní již volají moderně, ale ještě je hodně co zlepšovat
Byl jsem u toho. Na ostrově Man, na malé zelené tečce v Irském moři, spustila 5. prosince tamní telefonní společnost Manx Telecom první síť třetí generace (3G) v Evropě. Malý ostrov byl pro pokus přímo ideální. Na jeho pokrytí totiž stačí pouhých 30 přenosových věží a vzhledem k tomu, že je poměrně vzdálený od pevniny, nedoléhají na něj rušivé rádiové vlny ze Skotska ani z Irska. Hned v prvních hodinách komerčního provozu vysokorychlostní mobilní sítě mi pracovník Manxu poskytl jeden z mála speciálně připravených japonských přístrojů, které byly k dispozici, a vyzval mě, abych si zářnou budoucnost telefonie, v níž se budou majitelé mobilů rozplývat nad superrychlým videem, bleskurychlým e-mailem a dalšími vymoženostmi, vyzkoušel na vlastní kůži.
Co si počít, když se naskytne taková příležitost? Začít stahovat hudbu? Nebo se oddat sledování videa v reálném čase? Anebo snad vyzkoušet videokonferenční hovor s kamarády ze Sydney? Vydal jsem se cestou nejmenšího odporu a zavolal kolegovi Andymu do Paříže. Oznámil jsem mu, že volám z telefonu třetí generace, a pochválil mu kravatu. „Slušný pokus,“ řekl, „jenže já teď žádnou nemám.“
Na přístroji jsem ho samozřejmě neviděl. Tento první evropský systém 3G, který je společným dílem německého Siemensu, japonské firmy NEC a britské MM02, jak se označuje mobilní divize British Telecommunications (BT), nabízí jen velmi málo z neuvěřitelných možností, které jsme si od technologie 3G většinou slibovali. V současnosti se kromě standardních zpráv a předpovědi počasí nabízejí především služby založené na textu, obrázcích a logách, která se zobrazují na malém displeji. Takže nuda. Přesto se však tyto nudné služby na ostrově Man od mobilního internetu jinde v Evropě něčím lišily. Tady totiž fungovaly!
Přesně tak, tato oškubaná síť 3G, prvotní evropská obdoba technologie, která už pomalu zapouští kořeny v Japonsku, vypadá vskutku užitečně. Na deset minut jsem zapomněl, že mým úkolem je testovat technologii a stáhl jsem si poslední zprávy z Kandaháru a prohlédl rozpis zápasů amerického fotbalu ve Spojených státech. Bylo to snadné a rychlé, i když internetovou grafiku, a tím spíše video malá dvoupalcová obrazovka nezvládala. Pak jsem telefon propojil s notebookem a připojil se jeho prostřednictvím bezdrátově na web a surfoval skoro stejnou rychlostí jako doma, kde mám širokopásmové připojení. Dokážu si představit, jak se pomocí mobilu za dva roky, až se 3G rozšíří do celé Evropy, takto připojuji standardně. Je to mnohem snazší než zápasit s kabely za hotelovou postelí.
Ovšem pouze za předpokladu, že služby v sítích 3G nebudou předražené. Jenže co znamená předražené? To je v Evropě, která na sítě třetí generace do budoucna hodně sází, zásadní otázka. Provozovatelé doufají, že díky novým službám budou Evropané utrácet za bezdrátovou komunikaci o 40 procent více, ze současných 30 náklady stoupnou na 42 dolarů měsíčně. Během následujících tří měsíců budou pracovníci Manx Telecomu, dceřiné společnosti BT, bedlivě sledovat, které služby pokusná skupina používá, a zjišťovat, kolik jsou za ně ochotni zaplatit. „Musíme si vyjasnit, jak zákazníkům služby účtovat,“ říká Rudolf Siegert, senior project manager firmy Siemens na ostrově Man.
ZLATÝ DŮL.
Partneři budou spolupracovat také na samotné technologii. Mobilní přístroje firmy NEC nejsou ještě zdaleka připraveny k uvedení na trh. Se dvěma sty mobily, které se v současnosti na ostrově používají, si odjinud nezavoláte. Výrobci telefonů na celém světě dělají všechno možné, aby co nejrychleji uvedli na trh přístroje schopné zpracovávat jak signál používaný v sítích 3G, tak tradiční rádiové standardy, což je podmínkou pro možnost využívat roamingové služby. „Dokud nebudeme mít duální telefony pro 3G, nejedná se o komerční produkt,“ říká Pertti Korhonen, senior viceprezident společnosti Nokia Mobile Software.
Pro Man už ale tento produkt v jistém smyslu komerční je. Ostrov, na němž podniká celá řada off-shoreových investičních a finančních společností, je jedním z nejdynamičtějších růstových trhů. A teď, když byla na ostrově zprovozněna síť třetí generace, se navíc stává laboratoří pro nová řešení v oblasti e-businessu. Ani studenti nestojí stranou. Manx Telecom je vyzval, aby napsali esej o té nejúžasnější aplikaci pro síť 3G, jaká jim přijde na mysl. Tomu říkám outsourcing vývoje a výzkumu! Představte si, že jeden ze studentů přijde s geniálním nápadem na novou aplikaci, díky níž se dnešní riskantní sázka na technologii 3G rázem promění ve zlatý důl. Takový student by si zasloužil miliony a možná snad i podobiznu na pětieurovce. A jaká že je ve skutečnosti cena pro vítěze? Mizerné tři měsíce používání jednoho z prvních evropských 3G telefonů zdarma. Já bych se tedy soudil.
Stephen Baker z ostrova Man