Společnost CME dosáhla v dubnu svých desetiletých minim, když oznámila slabé výsledky hospodaření a vydala nové akcie za 350 milionů dolarů. Od té doby však hodnota jejich akcií vzrostla o 65 procent, přičemž pouze na poslední týden připadá téměř třetina tohoto růstu. Názor analytiků na budoucí vývoj společnosti se přitom velmi různí.
Zatímco páteční hodnocení od Goldman Sachs počítá s propadem ceny na 2,8 dolaru, o dva dny později analytik Wood & Company předpovídá růst ceny CETV v následujících dvanácti měsících na sedm dolarů. V prvním případě poukazuje Goldman Sachs na vysoké zadlužení společnosti, chyby managementu, vysoké náklady, ale především na dlouhodobé období recese české ekonomiky a negativní fragmentaci trhu, kde ztrácejí největší kanály.
Analytik Wood & Company naopak sází na obrat pětiletého klesajícího trendu poklesu reklamních výdajů v regionu a domnívá se, že role CETV je pro inzerenty nepostradatelná, ti totiž nemají kam jít a na zvýšenou cenovou politiku budou muset přistoupit (tento jev srovnávám s rokem 2006, kdy ale domácí ekonomika byla v jiné kondici).
K jakému názoru se přiklonit, nechám na každém investorovi. Nicméně pozitivním faktem je, že společnost dobrovolně opouští generální ředitel Adrian Sarbu, jenž byl od roku 2009 trnem v oku většině minoritních akcionářů. Ve funkci setrvá do 1. 1. 2014, přičemž bude ustanoven výbor v čele s Duco Sickingehem pro nalezení nového šéfa společnosti.
Politika mediální společnosti, tedy zejména ta cenová, se pravděpodobně nezmění, pokud však novým ředitelem bude osoba spojená s Time Warner, bude to jednoznačným signálem potvrzení jeho zájmu o CETV a její případné budoucí včlenění do celé mediální skupiny.
Autorka je makléřkou J&T Banky
Čtěte také:
Sarbu dostane od ztrátové CME zlatý padák přes sto milionů korun
CME dokončila prodej prioritních akcií za téměř čtyři miliardy korun