Menu Zavřít

Termín stále v nedohlednu

22. 9. 2008
Autor: Euro.cz

PŘÍJETÍ EURA - Českým firmám dochází trpělivost. Jejich rozhořčení nad chybějícím datem přijetí společné měny vyvrcholilo při zahájení Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. „Termín závisí na úspěšně provedených reformách,“ odmítl ustoupit tlaku byznysu premiér Mirek Topolánek.

Oprátka ze sílící koruny a kolísajících zahraničních trhů škrtí stále více domácích firem. Pro řadu z nich hodiny ukazují za pět minut dvanáct, dalším už jednoduše odzvonilo. Sněm Svazu průmyslu a dopravy ČR, který za účasti čtyř set firem a několika desítek politiků a zástupců státní správy odstartoval minulé pondělí Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně, proto řešil hlavně jedno téma. Ze směsice přání, opatrné chvály i tvrdé kritiky vykrystalizovalo zoufalé volání: chceme euro!

Teď, nebo nikdy

„Silná koruna prý firmy připravila o pětinu zisků. Ve skutečnosti jsme ale přišli o všechny zisky,“ tvrdí viceprezident Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu Jan Heřmanský. „Když stoupají ceny energií, zvedá se nám jen jeden z několika vstupů. Když ale posiluje koruna, přicházíme o zisk jako celek,“ dodává. V takovém případě by údajně mohla textilní výroba v Česku v dohledné době úplně skončit.

Hozenou rukavici sice premiér Mirek Topolánek zvedl, přítomné podnikatele ale příliš nepotěšil. Vliv vlády na pohyb domácí měny podle něj nelze přeceňovat, a co se eura týče, jeho schopnost řešit aktuální problémy hospodářství je údajně značně pochybná.

„Zavedení eura by logicky vedlo k inflačním tlakům a vyšší ceně vstupů, nemluvě o tom, že silná koruna pomáhá tlumit dopady vysokých světových cen energetických surovin,“ vysvětluje. Přijetí společné měny bude podle jeho slov záviset jedině na dokončení potřebných reforem a připravenosti českého hospodářství. „Čemuž ale bohužel brání opozice,“ dodává.

Nepříjemně neurčitá odpověď, jejíhož naplnění by se leckterý vývozce vůbec nemusel dožít, příliš nadšení v sále nevyvolala. Na důsledně zdvořilou poznámku člena představenstva firmy Škoda Auto Martina Jahna, že firmy se dokáží s inflací vyrovnat daleko pružněji než se silnou korunou, navázal stejně zdvořilý, ale naléhavější prezident svazu Jaroslav Míl.

Ten premiéra chladně upozornil, že veškerou pozornost vlády i státní správy už brzy zabere předsednictví Česka Evropské unii. A vzhledem k nutným dlouhým přípravám na přechod na společnou měnu tak hrozí, že pokud žádané reformní kroky nebudou učiněny ihned, posune se termín přijetí eura o dalších několik let. „Potom už hovoříme někdy o roce 2018,“ varoval Míl.

V případě takto pozdního data by korunové Česko čelilo obklíčení zemí platících eurem. Rakousko a Německo totiž od Nového roku doplní i Slovensko a vůli ke vstupu do eurozóny v roce 2011 před několika dny vyjádřilo i Polsko.

Firmy, které tento krok oběma sousedům závidí, pravděpodobně nepotěší ani komentář prezidenta Václava Klause, který označil jejich volání po zavedení eura útěkem od vlastní zodpovědnosti.

Pomalu, ale jistě?

bitcoin_skoleni

Naneštěstí společná měna není jediný problém, kterému v tuto chvíli čeští podnikatelé čelí. S nemenší naléhavostí proto brněnským výstavištěm zněly i výzvy ke zrušení vládního rozhodnutí o pátečním tříhodinovém stop stavu pro jízdu kamionů, ke změnám v nevyhovujícím zákoníku práce nebo k co nejméně zatěžujícím krokům v oblasti enviromentální legislativy.

Kabinetu premiéra Topolánka se ale dostalo i několika vážně míněných pochval. „Současná vláda je vládou, která si předsevzala uskutečnění řady reforem, které i my, reprezentanti zaměstnavatelské a podnikatelské sféry, považujeme za nezbytné,“ uvolnil atmosféru v sále Jaroslav Míl. „Její program jde správným směrem, o tom není pochyb, ale nejde tempem, které je potřebné,“ dodal.

  • Našli jste v článku chybu?