V současné době mnoho podnikatelů ruší své živnostenské listy, mnozí uvažují o jejich pozastavení, ale také si stále velké množství lidí nový živnostenský list zřizuje. Není proto od věci připomenout kroky, které je třeba udělat v případě založení, změn a zrušení živnosti.
Nejsložitější jednání s úřady je v případě koncesovaných živností, nejjednodušeji se zřizují volné živnosti.
ZALOŽENÍ ŽIVNOSTI
Živnostenský zákon stanovuje podmínky, které musí být splněny pro provozování živnosti. Všeobecnými podmínkami jsou dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům, bezúhonnost, předložení dokladu o tom, že podnikatel nemá daňové nedoplatky. Zvláštními podmínkami provozování činnosti jsou odborná nebo jiná způsobilost, pokud je zákon nebo zvláštní předpisy vyžadují. Jde především o vzdělání a praxi v oboru. Řemeslné a vázané živnosti vyžadují odbornou způsobilost, volné živnosti pouze splnění všeobecných podmínek. Koncesované živnosti jsou omezeny zvláštními předpisy pro každý obor. Ohlašovací formulář živnosti obsahuje tyto náležitosti:
jméno a příjmení, obchodní jméno, státní občanství, bydliště a rodné číslo, identifikační číslo
pokud provozuje činnost prostřednictvím odpovědného zástupce, uvede předchozí údaje také o odpovědné osobě
místo a předmět podnikání, seznam provozoven
údaj o tom, zda hodlá živnost provozovat průmyslovým způsobem a zda zaměstnává zaměstnance Živnostenský úřad vydá oprávnění nejpozději do 15 dnů, v případě koncesovaných živností do 75 dnů.
Po obdržení živnostenského listu se musí podnikatel zaregistrovat u finančního úřadu, na správě sociálního zabezpečení a u zdravotní pojišťovny. Živnostenský úřad zašle do třiceti dnů opis živnostenského listu finančnímu úřadu, Českému statistickému úřadu, úřadu práce a správě sociálního zabezpečení.
POZASTAVENÍ ČINNOSTI
Provozování činnosti lze přerušit nejdéle na dobu dvou let. Hodlá-li podnikatel přerušit provozování činnosti na dobu delší než půl roku, je povinen tuto skutečnost předem písemně oznámit živnostenskému úřadu.
ZRUŠENÍ ŽIVNOSTI
Zrušení živnostenského oprávnění provede živnostenský úřad sám, pokud fyzická osoba nesplňuje zákonné podmínky, nebo na žádost podnikatele. V případě žádosti musí podnikatel předložit souhlas příslušného finančního úřadu, který dostane v případě, že nemá žádné daňové nedoplatky, nezaplacené pokuty a podobné dluhy vůči státu.