Menu Zavřít

The New Great Game

27. 5. 2005
Autor: Euro.cz

V Praze a v Petrohradu se sešli finančníci, kteří vládnou penězům

Světové penzijní fórum pod heslem: Překonávání překážek - Stává se potenciál realitou? se minulý týden konalo v Praze. V kongresovém sálu hotelu Inter-Continental však neseděli důchodci a debata se nevedla o důchodové reformě. Česko navštívila více než stovka vysokých představitelů významných amerických penzijních fondů, kteří jsou největšími světovými investory, spravujícími dohromady několik bilionů dolarů. Tedy takzvaní decision-makeři, kteří vládnou hlavně penězům, ale potažmo i politice. Diskutovalo se zejména o tématech jako možnosti investování, rizika, síla kapitálového trhu, rovná daň, možnost nulového zdanění dividend či Evropská unie.
Pokud jde o byznysové sektory, finančníci se zajímali zejména o tři odvětví: o energetiku, telekomunikace a nemovitosti. Proto organizátoři požádali pouze tři české firmy o prezentace: ČEZ, Český Telecom a Sekyra Group.

Ropa, plyn a Čína.

Po dvou pražských dnech skupina investorů odletěla do Petrohradu. Tam byl okruh témat pochopitelně jiný: riziko a realita ruských reforem, ropa, plyn, možnost přímých zahraničních investic v severovýchodní části země a zda Rusko a Čína vytvoří skutečné strategické partnerství. Této poslední části, která americký byznys a politiku musí snad nejvíce zajímat, pořadatelé dali název: The New Great Game.
Ale vraťme se na mnohem menší kolbiště, do Prahy. Účastníci fóra, se kterými týdeník EURO hovořil, se shodovali, že tato konference se nezařadila mezi tuctové akce, jež se konají pod krycím heslem korporátní turistika. Nebyl to prý jen výlet Američanů do Prahy, aby se podívali na Hradčana či na orloj. Vždyť také na seznamu účastníků Světového penzijního fóra se jen občas objevuje funkce nižší než prezident, viceprezident či generální ředitel toho či onoho mocného penzijního fondu.

Přijel i Trump.

„Tito seriózní pánové z renomovaných fondů nejezdí po světě zbůhdarma. Když už někam jedou, tak se vážně zajímají o prostředí a o možnosti, kam by mohli peníze bezpečně investovat,“ řekl týdeníku EURO účastník fóra Petr Nevický, spoluzakladatel softwarové firmy APP Group. Tu nedávno koupila izraelská společnost Ness. „Příjemně mne překvapilo množství peněz a vážný zájem,“ dodal Nevický. Kromě institucionálních investorů se akce zúčastnili i někteří bohatí Američani jako například Eddie Trump z The Trump Group. Na seznamu byli i Peter Rafferty a Khalifa Sultan Al Suwaidi z Abu Dhabi Investment Authority, která například kontroluje rakouské OMV a velmi se zajímá o investice do nemovitostí.
Konferenci pořádal US Business School Praha. Příslušné služby zajišťovala společnost Via Perfecta, agentura patřící Lucii Pilipové. Děkanka této instituce Jana Ryšlinková zdůrazňuje, že setkání umožnilo investorům přesvědčit se na vlastní oči a uši, jak to v Česku vypadá. Je názoru, že americké penzijní fondy nepotřebují rychle dostat své investice zpátky. „Česko a další bývalé socialistické země patří v očích penzijních fondů stále mezi ty riskantní,“ řekla Ryšlinková ČTK.

Big picture.

Čeští účastníci měli pocit, že úroveň informovanosti amerických finančníků o České republice byla nižší, než na podobných konferencích bývá. Není divu, nepřijeli sem analytici zaměření na náš region, ale šéfové fondů, kteří o detailní obraz jedné malé země ve střední Evropě příliš nestojí. Tito lidé chtějí to, čemu oni sami říkají big picture a got the feeling: Ověřit si, že Česká republika existuje, že její hospodářství roste více než ve většině zemí Evropy a že na příslušných místech sedí kompetentní lidé, kteří umějí dobře anglicky.

Paroubek překvapil.

Účastníky konference právě v tomto směru příjemně překvapil nový český premiér Jiří Paroubek. Po dvou tragédech - Špidlovi a Grossovi - konečně stojí v čele vlády někdo, kdo má základní ekonomickou kompetenci a mluví anglicky. (I když prý ne lépe než Miloš Zeman.)
„Byl stručný a věcný, v žádném případě neudělal ostudu,“ řekl týdeníku EURO bývalý český velvyslanec v USA Alexandr Vondra. Před zahájením konference premiér pozval všechny přednášející a organizátory do salonku a pohovořil s nimi. „Měl dobrý projev. Pojmenoval úspěchy, ale i chyby. Byl jsem příjemně překvapen, že umí vzít mikrofon a okamžitě odpovědět na dotazy z pléna, například k euroústavě, slušnou angličtinou,“ řekl týdeníku EURO ředitel Evropsko-českého fóra Petr Greger.

Havlův duch.

Kromě Paroubka vládnoucí sociální demokracii na konferenci nezastupoval už nikdo. Ani lidovce. Nepočítáme-li zástupce firem ČEZ, Český Telecom, Sekyra Group a šéfa podniku Anect Miroslava Řiháka (vítěz ankety Podnikatel roku 2004), ředitele Home Credit & Finance Bank Andreje Lykova či guvernéra ČNB Zdeňka Tůmu, který měl také přednášku, Českou republiku reprezentovali hlavně lidé z blízkého okolí Václava Havla. Ředitel New York University v Praze Jiří Pehe, Alexandr Vondra, bývalý ministr kultury Jan Sokol, člen Evropského parlamentu Milan Horáček, politolog Ivan Gabal, ministryně informatiky Dana Bérová a další.

Jeďte do Francie!

Finančník slovenského původu Gabriel Eichler ze společnosti Benson Oak tvrdí, že penzijní fondy jsou poměrně konzervativními investory a pokud vloží peníze do něčeho českého, tak pro tento účel pravděpodobně použijí další investiční fondy. „Nemyslím si, že po jejich pražské návštěvě hned zítra vznikne nějaká obrovská transakce či nastane významný příliv kapitálu do České republiky,“ konstatoval Eichler, který v devadesátých letech byl členem vedení podniku ČEZ a poté úspěšně řídil proces privatizace Východoslovenských železáren do rukou americké firmy US Steel. Tvrdí, že šéfové penzijních fondů z Prahy odjeli s poznatkem, že Česká republika už dávno není postkomunistickou zemí, která stále hledá směr. „Když budou rozhodovat o investicích, už nebudou mít pocit, že posílají peníze do nejistoty, protože se přesvědčili na vlastní oči, že Česko je stabilní zemí Evropské unie,“ řekl. „Když padaly otázky o dalších privatizačních příležitostech, odpověděl jsem, že by je měli hledat zejména v západní Evropě, například ve Francii. Totiž v privatizaci určují trend právě východoevropské země,“ dodal Eichler.

CIF24

Burza? Zatím OK.

Finančníky také zajímalo, v jaké kondici je pražská burza a zda český kapitálový trh je připraven na zavedení nového penzijního systému. „Ptali se mě na statistické údaje o obchodech, o počtu emisí. Podivovali se nad tím, že jsme objemem obchodů větší než burza ve Vídni,“ řekl týdeníku EURO generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic. „Kapitálový trh je nyní, zdůrazňuji slovo nyní, na penzijní reformu dobře připraven a vytváří dostatečnou likviditu pro masivní investice penzijních fondů. Problémem je počet emisí a privatizační styl vlády, který vede k povinným odkupům a v důsledku toho k razantnímu snížení likvidity některých titulů či jejich úplnému zmizení z trhu. Tento fakt ovšem kritizuji již několik let a zatím vždy vítězí kratkodobé zájmy nad dlouhodobým rozvojem ekonomiky a kapitálového trhu, který je její nezbytnou součástí. Nechtěli bychom se dostat do situace Slovenska, kde po podobném privatizačním stylu kapitálový trh prakticky zanikl. Nyní po startu důchodové reformy nemají fondy do čeho investovat a budou nuceny svými investicemi financovat rozvoj ekonomik v zahraničí, kde je funkční kapitálový trh,“ vysvětluje situaci Koblic.

Rusko a riziko.

Když výnosy z akcií a dluhopisů nejsou pro investory tak zajímavé jako před několika lety, je pochopitelné, že i penzijní fondy hledají nové příležitosti k investicím ve střední a východní Evropě, ale zejména v Rusku či v Číně. „Například Česká republika roste rychleji než většina evropských ekonomik a riziko je akceptovatelné právě vzhledem k dobrému růstu,“ míní Petr Nevický. Dodává ale, že Rusko je v tomto ohledu rizikovější než Česko.
„ČEZ byl na konferenci prezentován jako zcela transparentní nadnárodní společnost,“ řekl týdeníku EURO jeho generální ředitel Martin Roman. „Penzijní fondy představují přesně typ seriózních a dlouhodobých investorů, které ČEZ v budoucnu potřebuje. Právě na podzim organizujeme speciální road-show pro penzijní fondy,“ dodal Roman.
V podobném duchu vnímal možnost představení Českého Telecomu i finanční ředitel společnosti Juraj Šedivý. „Vedení Českého Telecomu se zástupci zahraničních investorů setkává velmi často. Tato konference byla jedním z těchto setkání,“ řekl týdeník EURO Šedivý. Některé penzijní fondy, jejichž zástupci do Prahy přijeli, již prý investovaly do akcií obou společností.
Jako bezpečné se v posledních letech jeví investice do nemovitostních fondů. Ne náhodou byla mezi vybranými společnostmi, které se významným penzijním fondům představovaly, i přední česká developerská firma Sekyra Group. „Prostřednictvím SG Property Asset Management jsme nabízeli investice do svých připravovaných realitních fondů, které se zaměří na střední a východní Evropu, Rusko a Ukrajinu. Tyto nemovitostní fondy budou v následujících třech letech investovat v tomto regionu kolem 600 milionů eur,“ řekl týdeníku EURO ředitel SG Asset Management Tomáš Hlaváč.

  • Našli jste v článku chybu?