Peter Thiel, který je kvůli své angažovanosti v žalobě na zpravodajský server Gawker označovaný za ničitele bulváru, se dočkal tvrdé kritiky. Organizace Reportéři bez hranic v něm vidí vážnou hrozbu pro svobodu tisku. Gawker mezitím v soudem nařízené aukci koupila firma Univision.
Thiel pomáhal skrytě financovat žalobu Hulka Hogana. Známý wrestler si stěžoval na Gawkerem zveřejněnou videonahrávku, na které má sex s manželkou svého přítele. Hogan to považoval za bezprecedentní zásah do soukromí. Soud s ním souhlasil a vystavil Gawkeru tvrdý účet: celkem 145 milionů dolarů. Taková částka byla pro server likvidační a ten sám proto vyhlásil bankrot.
V soudem nařízené aukci se o odkoupení Gawkeru ucházely mediální společnosti Univision a Ziff Davis. Vítěznou nakonec byla nabídka ve výši 135 milionů dolarů (zhruba 3 miliardy korun), kterou předložil Univision, největší provozovatel televizních stanic ve španělštině ve Spojených státech.
„Těší mě, že naši zaměstnanci jsou ochráněni a pod novým majitelem budou moci pokračovat ve své práci. Nemohli jsme si přát nikoho lepšího,“ potěšila zpráva dosavadního majitele a výkonného ředitele Gawkeru Nicka Dentona, který s Thielem už několik měsíců vede soukromou válku a zakladatele platebního systému PayPal mimo jiné označil za komiksového záporáka.
Pro Dentona, který před časem sám vyhlásil osobní bankrot, to je aspoň malé vítězství, protože se zdá, že v Gawkeru zůstane většina zaměstnanců a zachován bude i styl jejich psaní. Univision je bohatší a mocnější médium než Gawker, takže to začíná vypadat, že Thiel ve svém snažení vlastně prohrál. Chtěl totiž bulvární stránku, která o něm v roce 2007 napsala, že je gay, úplně zničit.
Přečtěte si více o vyhroceném boji mezi Thielem a Gawkerem Když bulvár bankrotuje. Platíme cenu za pravdu, zoufá si Denton |
Sám Thiel čelí v posledních měsících nařčení, že brání svobodě slova. Miliardář ze Silicon Valley se snaží bránit. V úterý pro New York Times uvedl, že Gawker mu odepřel možnost rozhodnout se, kdy o své sexuální orientaci promluví sám. Bulvární server podle něj narušil jeho soukromí a vydělal na tom. Sám přitom nechce omezovat svobodu tisku a považuje ji za důležitou součást veřejné debaty. Vyzval ale ostatní žurnalisty, aby sami odsoudili ty, kteří překročí únosnou mez.
Na jeho slova zareagovala organizace Reportéři bez hranic. Thiela kvůli jeho názorům označila za „vážnou hrozbu“ pro svobodu tisku a nelíbí se jí především utajení jeho zapojení do kampaně proti Gawkeru. „O novinářskou etiku, která je věcí veřejné debaty, by se měli starat sami žurnalisté. Pokud tak nečiní, tak by jejich roli neměl nikdo přebírat, rozhodně ne bohatí jedinci,“ tvrdí člen organizace Gilles Wullus. Thielova kampaň se podle něj nijak nelišila od ekonomického či právního nátlaku, který na nepohodlná média vyvíjejí vlády.
Dále čtěte:
Hrdina, či komiksový padouch? Miliardář Thiel ničí bulvár
Mediální boj v USA: vydavatele LA Times zachránil mecenáš