Naše základní práva a svobody jsou státy omezovány, abychom přežili. Už teď je jasné, že epidemie koronaviru srazí řadu evropských ekonomik do recese.
Model předního amerického institutu pro veřejné zdraví Centers for Disease Control and Prevention ukazuje, že regulace veřejného shromažďování i shluku většího počtu osob je nutná k tomu, aby se následky epidemií, jako je šíření koronaviru, pokud možno co nejvíce zmírnily. Při regulaci dochází k odloženému vrcholu epidemie. Ten nastává o několik dní později než v případě zcela neregulovaného průběhu. Počet nakažených lidí je v případě regulace zhruba poloviční.
Panika vyprazdňující regály však není namístě. Obchody budou otevřené dál.
A pokud se chcete přesto zásobit na horší časy, mouku a těstoviny rozhodně nechejte v regálech. Hodit se budou spíš ořechy, olivy, sardinky, zelenina a mléko, jak píše naše specialistka na gastronomii Klára Donathová. Také doporučuje, jak co nejdéle uchovat čerstvá vejce, máslo či maso.
Epidemie koronaviru by mohla mít nejen zásadní vliv na ekonomiku, ale i na politiku. Jak mi řekl přední český politický marketér Jiří Chvojka, „období ekonomické krize vždycky přeje tomu, aby lidé dali důvěru těm, o kterých si myslí, že to zvládnou“. I proto je teď premiér Andrej Babiš vidět snad na každé televizní obrazovce.
Má oprávněnou obavu, aby ho v kritické době nevystřídal někdo jiný.
Zájemci by byli. Stranám se však velmi těžko hledají nové zajímavé tváře, a tak často sázejí na osvědčené veterány. Do voleb se pod názvem Pravé křídlo dokonce chystá i uskupení veteránů, kterým radí právě Chvojka.
Pokud chcete vidět, jak by to mohlo vypadat v českých městech v případě zákazu vycházení, vydejte se už teď do severočeského Mostu. K vylidňování středu města přispívá i nepochopení významu brutalistní architektury, jejíž hodnotu se Češi posedlí barevnými omítkami a polystyrenem teprve učí poznávat.
Skutečným centrem Mostu se tak místo velkorysých kulturních staveb postavených před čtyřiceti lety stal novodobý hypermarket s multikinem a pár kavárnami.
Život z ulic zmizel a tržby, které by primárně měly mířit do kapes místních živnostníků, odsávají z velké části zahraniční obchodníci se svými řetězci. Na to, jak vypadá „příkladná“ péče o cenné budovy, se jel do Mostu podívat reportér Ondřej Stratilík.
Ať už na papíře, nebo na displeji, přeji vám podnětné čtení. •