Nokia • Asus • Samsung • Epson • Siemens
Tři bratři
Kvalitní reklama dokáže špatný produkt zlikvidovat rychleji, než kdyby neměl reklamu žádnou. Tak zní jedna ze základních marketingových pouček. Společnosti Nokia se podařilo vzbudit pozornost uvedením nové řady mobilních telefonů Nseries. Opustila tradiční čtyřčíselné označení a nové přítroje označila N70, N90 a N91. Pokud by se za efektním marketingovým trikem neskrývaly exkluzivní telefony, byla by to zásadní chyba. Té se ovšem Nokie nedopustila.
Již dlouho se mluví o tom, že dalším krokem ve vývoji mobilních telefonů bude integrace funkcí jiných přístrojů. Ani takzvané chytré telefony však dosud nenabízejí všechny v takové kvalitě, aby uživatel mohl ostatní přístroje zahodit. Telefony z řady Nseries si dělají nárok na to být mezi prvními, kterým se to podaří: všechny tři mají vestavěný dvoumegapixelový fotoaparát, umožňují přehrávat hudební soubory nebo poslouchat rádio a jsou vybavené operačním systémem Symbian 60.
Nevýhodou telefonů z řady Nseries nebude cena (měla by se pohybovat od 16 tisíc korun za N70 do 23 tisíc za N91) ani chybějící funkce - Nokia do enkové řady skutečně nacpala to nejlepší, co je v současnosti dostupné. Problémem bude spíš termín jejich uvedení: přestože byly všechny přístroje představeny již v dubnu, model N70 by se měl na trh dostat koncem června, na N90 si budeme muset počkat do konce léta a N91 najdeme až pod stromečkem.
Nokia N70 Designem se na první pohled nejméně vymyká běžnému tvaru mobilních telefonů. Odlišují ji dva vestavěné objektivy: jeden na přední straně, umožňující využít funkci videotelefonu. Druhý na zadní straně je skrytý pod posuvným panelem, jehož odsunutím se fotoaparát aktivuje. Součástí je blesk s dosahem jeden a půl metru. Vlastní pamět přístroje činí sice „jen“ 30 MB, je ji však možné doplnit paměťovými kartami typu RS-DV-MMC. Samozřejmostí je podpora sítí třetí generace, EDGE a GPRS.
Nokia N90 Telefon určený především pro fotohračičky. Chloubou je optika Carl Zeiss - sice ji vyrábí sama Nokia, ale na výrobu firma Zeiss dohlíží a svou značkou ručí za kvalitu. Na první pohled vypadá N90 jako běžné „véčko“, otočný hranol na vrchním dílu ale umožňuje pohodlné fotografování i natáčení videa. N90 má prozměnu dva displeje. Překvapením je ten vnitřní: rozlišením 352 x 416 bodů a zobrazováním 262 tisíc barev je nejdokonalejším na trhu.
Nokia N91 Specialista na hudbu. Na první pohled upoutá umístění ovládacích prvků přehrávače - na panelu, který překrývá klávesnici telefonu. K plnohodnotnému MP3 přehrávači patří dostatečně velká pamět: u N91 činí čtyři GB, což vystačí na tři tisíce skladeb běžné délky.
Rychlé tempo na téměř profesionální úrovni
Není černá jako černá
Epson dokazuje, že patří mezi společnosti, jež se vážně zabývají vývojem a výrobou tiskových systémů. Nedávno firma představila novou řadu výrobků založenou na technologii UltraChrome K3. Jedná se o systém pigmentových inkoustů založených na vodní bázi, jejichž částečky jsou obaleny v pryskyřici. Díky tomu mají pravidelnější tvar a vykreslí i nejdrobnější detaily. Soustavu černých inkoustů nově doplňuje revoluční „Light Light Black“, který přináší zlepšení hlavně při tisku černobílých fotografií: díky „velmi světlé černé“ dosáhne hladčí kresby přechodů. Současně rozšiřuje barevný gamut a umožňuje přesnější podání barev.
Tuto technologii, která umožňuje bezokrajový tisk až do formátu A3+ při vysokém rozlišení 5760 x 1440 dpi, využívá i R2400. Podle výrobce to navíc není žádný hlemýžď: fotografii formátu A4 v režimu PhotoMode zvládne za příjemných 80 vteřin. Nový Epson Stylus Photo R2400, nástupce R1800, disponuje celkem devíti inkoustovými náplněmi a kvalitou tisku se přibližuje profesionálním zařízením. Tomu také odpovídá cena.
Epson Stylus Photo R2400
rozlišení: max. 5760 x 1440 dpi (na vhodných médiích)
formát papíru: A3+, 300 x 400mm, A3, Legal, Letter/US, A4, 200 x 300 mm, B5, A5, A6, Postcard (100 x 148 mm)
vyrovnávací paměť: 64 kb
rozhraní: IEEE 1394 (Firewire), USB 2.0
rozměry: 615 x 314 x 223 mm, resp. 615 x 737 x 457 mm v operačním režimu
hmotnost: 11,7 kg
doporučená cena: 26 585 Kč
Pro seriózní fotografování s pevnou rukou
Dloooooouhé sklo
Trh s digitálními elektronickými zrcadlovkami je nacpaný k prasknutí, zástupce od Samsungu však dosud chyběl. Jako nováček musel jihokorejský výrobce přijít s nějakým tím „nej“, aby se v obchodech neztratil. Samsung Pro815 si o pozornost říká patnáctinásobným zoomem, rozlišením 8 MPx a pokročilými funkcemi. Mezi nepřehlédnutelné devizy patří optika Schneider-Kreuznach - rozsah ohniskových vzdáleností začíná na krajinkářské hodnotě 28 mm a končí na „papparazziovských“ 420 mm (ekvivalent pro kinofilm). Objektiv se čtyřmi nízkorozptylovými čočkami a dvěma asférickými členy pro korekce optických vad navíc disponuje výbornou světelností. Samsung Pro815 je nabitý profesionálními funkcemi, výrobce však musí oslovit i náročné amatéry, kteří žádají vysoký komfort fotografování – o ten se stará veliký LCD displej s úhlopříčkou 3,5“ a vysokokapacitní nabíjecí baterie, s níž vydrží Pro815 až pět set snímků na jeden zátah. Vydařený samsung však může určitou skupinu zájemců zklamat: absence stabilizátoru obrazu totiž značí, že se nejedná o „mazlíčka“, ale spíše o přístroj pro seriózní fotografování.
Samsung Pro815
snímač: CCD, 8,3 milionu pixelů
ohnisková vzdálenost: f = 7,2 - 108 mm (ekviv. 28 - 420 mm u 35mm přístroje)
světelnost objektivu: F2,2 – F4,6
ostření: 9bodové, s výběrem oblasti, kontinuální, ruční
citlivost: 50 - 800 ISO
závěrka: 30 - 1/4000 vteřiny
videosekvence: 640 x 480 pixelů (30 sn./s), formát AVI, ozvučené
LCD panel: úhlopříčka 3,5 palce, rozlišení 235 000 pixelů
paměť: podpora Compact Flash (CF)
rozhraní: USB 2.0 (High Speed), Video Out (NTSC, PAL)
cena: okolo 25 000 Kč (od srpna 2005)
Výkon v neotřelém designu
Perleťový prcek
Asus se vydal již s předchůdcem podobnou cestou jako Apple s modelem iBook a nabízí vybavený notebook v perleťově bílém balení. Asus W5600A ukrývá v rozměrech formátu A4 a hmotnosti 1,6 kg širokoúhlý LCD displej, integrovanou kameru a fotoaparát s 1,3 MPx, kompletní bezdrátové technologie nebo čtečku paměťových karet. Díky nejnovější úsporné sadě Centrino s procesorem Pentium M 740 1,73 GHz a čipovou sadou i915GM vydrží v provozu standardně okolo tří hodin. V ceně je však i dodatečný akumulátor s dvojnásobnou kapacitou 4800 mAh, který vdechne notebooku až osm pracovních hodin. I přes kompaktní velikost výrobce nešetřil na ergonomii. Oproti konkurenci je W5600A vybaven plnohodnotnou klávesnicí a do útlého těla se vešla i DVD vypalovačka. Kdo chce u práce také nějak „vypadat“, nijak ho neohromí ani cena, která exkluzivnímu zevnějšku odpovídá.
Asus W5600A
rozměry: 305 x 220 x 30 mm
hmotnost: 1,6 kg
výkon: Pentium M 740 (1,73 GHz, 2MB vyrovnávací paměť, 533MHz sběrnice), 2 x 256 DDR2, čipová sada i915GM
harddisk: 60 GB (4200 ot./min.)
bezdrátové technologie: Intel 802.11 b/g, Bluetooth verze 1.2, ethernet (100Mbit/s), faxmodem V.92
další: Integrovaná kamera a fotoaparát s 1,3 MPx, čtečky na karty SD/MMC a MemoryStick, grafické jádro Intel Graphics Media Accelerator 900
cena: 2000 eur
Galerie vychytávek
Knoflík pro celý dům
Siemens se nechal inspirovat komunikátorem z populárního seriálu Star Trek a představil na letošním CeBITu knoflíkový Com-Badge. „Komunikační odznak“ od německé firmy sice neslouží k ovládání palubního počítače na vesmírné lodi, plní však podobnou úlohu v inteligentním domě. Pomocí Com-Badge lze kontrolovat hlasovými povely nebo dotykem moderní domácí spotřebiče, televizi, elektronického vrátného nebo přehrávat telefonické vzkazy. „Knoflík“ s futuristickým designem je vybaven tlačítkem, mikrofonem, reproduktorem a především bluetooth modulem pro bezdrátovou komunikaci. Funguje také jako kvalitní handsfree zařízení s hlasitým odposlechem. Milovníci elegantních řešení si tak přijdou na své: pro snadný pohyb lze Com-Badge jednoduše připevnit na klopu saka, další varianta přístroje se zase podobá hi-tech náhrdelníku. Na trh se Com-Badge dostane v několika barevných provedeních a my se můžeme jen dohadovat, zda se u dalších verzí dočkáme dosahu 500 km a funkce záložního zdroje energie, tak jako u „startrekovského“ modelu.
Absolutní úlet
Když káva v klávesnici, tak jedině horká!
Kdo by to neznal: sedíte u notebooku a to, co vypadalo jako záležitost na několik minut, se proměnilo v nekonečnou pouť přípravami podnikové prezentace. A káva už dávno vychladla… S praktickým USB Cafe Padem si můžete být jisti, že když „živou vodu“ rozlijete, v klávesnici to jen zasyčí. Instalace kompaktního ohřívače je nesmírně jednoduchá, ovládání jakbysmet: deseticentimetrový kabílek zastrčíte do volné zdířky sériového portu, tlačítko přepnete z polohy „off“ na „on“ a položíte hrnek na centrální kovovou plošku. LED kontrolka po několika minutách signalizuje, že se teplota vyšplhala na 40 až 80 stupňů celsia. Díky malému odběru energie vám vydrží nápoj v přijatelné teplotě klidně celou noc. Zařízení typu Plug and Play se při rozměrech 120 x 120 x 12 mm pohodlně vejde do kapsy a je „kompatibilní“ s nádobami do průměru 78 mm. Navíc váží pouhých 130 g a prodává se ve čtyřech barevných kombinacích. Prostě a jednoduše, USB Cafe Pad je pomocník za přiměřenou cenu, který pořídíte v přepočtu za zhruba 400 korun.