Nový formát na HBO • Slavík na internetu
Švandoprdka na stojáka
Placený televizní kanál HBO, v Česku nabízený jako součást portfolia kabelové či satelitní televize UPC, se prezentuje jako kanál filmový a kromě několika premiér a množství repríz nabízí i výpravné seriály z vlastní, tedy americké produkce (v poslední době třeba Carnival nebo Odpočívej v pokoji). Přesto pro české diváky připravuje pořad na míru. „Na stojáka“ prý představuje zcela nový formát takzvané stand up comedy a HBO ho vyrábí ve spolupráci s produkční společností Total HelpArt T.H.A. producenta a režiséra Ondřeje Trojana (mimo jiné vyráběla filmy Jana Hřebejka, Trojanovy Želary či Cestu z města Tomáše Vorla).
Mluví se o formátu novém a původním: herec stojí před publikem v improvizovaném baru a má za úkol přihlížející a popíjející diváky bavit. A snímají to kamery. Jenže při bližším zkoumání se ukáže, že jde o variantu klasické angloamerické hospodské zábavy, nazývanou comedy stand up show (což skutečně znamená něco jako Na stojáka). Tedy onu z mnoha filmů známou scénu, kdy se jeden komik snaží pobavit více či méně lhostejné publikum v baru. Ale pozor! Touto cestou vyrazili ke slávě například Robin Williams či Jim Carrey. A první středoevropská stand up comedy je už od roku 1998 úspěšně prověřená polskou pobočkou HBO.
Vávra, Hanák, Sobota Polský úspěch inspiroval vedení HBO pro střední Evropu k tomu, aby se obrátila na společnost T.H.A. s výzvou připravit něco podobného také pro českého diváka. „Jelikož máme rádi divadlo i film a jelikož máme rádi i nějakou tu švandoprdku, rozhodli jsme se toho úkolu zhostit,“ říká producent Ondřej Trojan.
V pilotní šestidílné sérii, připravované do vysílání ještě před vánočními svátky, figuruje poměrně silná sestava (premiéra prvního dílu je avízována na 17. prosince ve dvaadvacet hodin). Vedle předpokládaných spřízněných duší T.H.A. Tomáše Hanáka, Davida Vávry či Lumíra Tučka jsou na seznamu účinkujících třeba Luděk Sobota, Petr Čtvrtníček, Bohumil Klepl, Anna Polívková či Lilian Malkina. Předpokládá se ovšem i angažmá dosud neznámých talentů, pro které by mohl být pořad startem ke kariéře v showbyznysu.
Publikum to bavilo Natáčení začalo 31. října v pražském Lucerna Music Baru a show režíruje filmař Zdeněk Tyc (Vojtěch řečený sirotek, Žiletky, Smradi). „Sám jsem zvědavý, jak to lidé přijmou. Ve světě se takovým show už léta daří, zatímco my vlastně teprve testujeme pořad, herce i diváky,“ připouští režisér nejistotu.
První natáčení před diváky však zanechalo v realizačním týmu velmi pozitivní dojmy. „Z prvního natáčení jsme byli nadšení. Odezva nás utvrdila, že děláme dobrou věc. Věříme, že pořad bude mít úspěch také na obrazovce,“ pochvaluje si marketingový ředitel HBO Martin Cepek.
Gott on-line
Bez trenek
Zlatý hlas ze zlaté Prahy má novou oficiální webovou stránku na adrese www.karelgott.com. Jak je u superstar české popmusic zvykem, na dokonale profesionální úrovni. Naprosto detailní biografii, bohatou fotogalerii, internetový obchod i aktuální informace o aktivitách zpěváka doplňují rozsáhlé bloky dotazů a odpovědí, včetně odpovědí na otázky internetového publika, někdy i značně intimních. Z nich jako pozvánku k virtuální návštěvě vybíráme:
Máte nějaký sen? Snem každého z nás zřejmě je udržet si co nejdéle mládí. Proto si každé ráno říkám: Nesmíš být dospělý, nesmíš dospět. Prostě navždy mlád – Forever Young, jak kdysi zpívala skupina Alphaville. Mimochodem, tuhle písničku jsem natočil německy pro Polydor. Zajímavé je, že Alphaville zatím nikdy nikomu nepovolili, aby tuto píseň nazpíval německy. Když jim můj producent zavolal, že bych měl zájem skladbu natočit v němčině, sdělili mu, že já můžu.
Jaký máte nyní hlasový rozsah? Změnil se nějak během vaší kariéry? Můj rozsah zůstává během kariéry stále stejný, pouze některé tóny už nejsou k poslouchání.
Co by měli dělat naši ústavní činitelé, aby vedli český národ k takové společnosti, která by usilovala o vyšší cíle a ideály, než je fetiš mamonu, byznysu a sexu? Raději nic. Taková vláda už tady čtyřicet let byla.
Nosil jste na tělocvik červené trenýrky? Ne. Už ani nevím, co přesně, ale červené trenýrky to rozhodně nebyly.