Co dělal bratr Casanovy • Slovan, který staví oblaka • Prkénko a vařič v jednom
Možná přijde i Rubens
Nová aukční sezona začala poměrně slibně. Na lednové aukci společnosti 1. Art Consulting Brno - Praha se prodala umělecká díla za 12 milionů korun. Hned dva obrazy - práce Josefa Čapka a Václava Špály - byly draženy za více než milion korun. Druhou z velkých aukcí v pořadí bude dražba společnosti Dorotheum v sobotu 5. března.
Hlavním lákadlem je olejová skica k slavnému obrazu Praha z Letné od Antonína Slavíčka. Srovnatelné Slavíčkovo dílo se na aukci snad ještě neobjevilo. Vyvolávací cena je stanovena na 900 tisíc korun. Z děl klasické moderny stojí za zmínku Zátiší s knihou, dílo Emila Filly z počátku 20. let, nebo často reprodukovaný obraz Františka Tichého Pařížská kavárna z roku 1933.
Silnou stránkou Dorothea nicméně bývá hlavně staré umění. Tentokrát je to například obraz Vojenské tažení z okruhu italského malíře Franceska Casanovy, bratra slavného svůdce, nebo obraz s názvem Caesar z 1. poloviny 17. století zasahující do okruhu Petra Pavla Rubense.
Aukce umění a starožitností
Hotel Renaissance, 5.2. od 14.00 hodin
katalog na www.dorotheum.cz
Design
Přenosná kuchyně
Vedle dubnového veletrhu v Miláně je nejvýznamnější akcí co se týče nábytkového designu lednový veletrh IMM v Kolíně nad Rýnem. Letos byla jeho součástí také přehlídka IMM Cuisinale, věnovaná vybavení kuchyní a všemu, co souvisí s jídlem. V jejím rámci se pod heslem „Kuchyně je srdce domova“ konala soutěž, do které se přihlásilo téměř tři tisíce designérů ze sto dvou zemí.
Češi žádnou z cen a čestných uznání, udělovaných ve třech různých kategoriích - Ambient, Detail, Product - nezískali. Jiří Maturu se dostal alespoň do užšího výběru. Navrhl „rozkládací“ kuchyni, ve které dřez, stůl, sporák, trouba i lednička do sebe zapadají, takže mohou být buď složeny do jediného tělesa, nebo podle potřeby volně posouvány po celé místnosti.
Projekt Cooko slovenského designéra Ondreje Eliáše sice nakonec rovněž nezískal žádnou z cen, byl však zařazen do katalogu osmdesáti pěti nejzajímavějších návrhů. Cooko je kombinací vařiče a prkénka na krájení. Zkrátka ideální kuchyň pro studenty a na cesty.
Vybrané projekty jsou vystaveny na adrese www.designboom.com.
Architektura
Kaplický ve filmu
Česká televize na jaře odvysílá padesátiminutový dokument o architektovi Janu Kaplickém. Film nazvaný jednoduše Profil je již nyní v distribuci na DVD. Kaplický od konce 60. let žije a pracuje v Londýně. Jeho ateliér Future Systems proslul futuristickými projekty organicky pojímané architektury. Za tribunu pro novináře na kriketovém stadionu Lord‘s získal v roce 1999 Stirlingovu cenu, ocenění za nejvýznamnější počin britské architektury za uplynulý rok. Před rokem a půl vyvolal velký ohlas obchodní dům Selfridges, který Future Systems navrhlo pro severoanglický Birmingham. Stavba připomínající stříbrnomodrý oblak usazený uprostřed města se objevila na obálce snad všech významných architektonických časopisů.
Film je určen nejširší veřejnosti a jde spíše o osobní portrét Kaplického než o představení jeho architektonického díla. Kaplického vztah k České republice je rozporuplný. Na jednu stranu někdy až teatrálně zdůrazňuje, že v Londýně je stále cizincem - v závěru filmu například Josef Abrhám pateticky předčítá z jeho knihy Confessions: „Nejsem gay, Žid, Angličan ani boháč. Dobrý Bože, pouhý Slovan! Ze země, ‚o které nic nevíme‘. Z primitivní a vzdálené východní Evropy.“ Na druhou stranu však dává najevo roztrpčení, že zde po revoluci neměl příležitost stavět ani se mu nedostalo žádných oficiálních poct.
Zajímavým tématem, na něž se však ve filmu nedostalo, je Kaplického vztah k jeho slavnějšímu kolegovi Siru Normanu Fosterovi, kterého obviňuje z kopírování svých vlastních projektů. Pravdou je, že například Fosterův mrakodrap Swiss Re, který byl oceněn Stirlingovou cenou za minulý rok (magazín E8, prosinec 2004), na první pohled v mnohém připomíná Kaplického návrh mrakodrapu Green Bird z roku 1996. Na dotaz na toto téma Kaplický při premiéře filmu odpověděl: „Nemusím vysvětlovat, že některé podobnosti jsou více než náhodné. Ale zajímavější na tom je, že se to traduje mezi architekty a novináři, ale nikdo se to neodvážil napsat veřejně.“
Jan Kaplický: Profil
režie: Jakub Wagner, Simply Cinema
cena DVD 299 Kč; www.profile.cz