Umělecká inspirace pro Sazku • Všichni se potkáme v Corku
Na splátky
Britská nezisková organizace Arts Council, která se stará o rozdělování prostředků z výnosu Národní loterie (ročně jde o zhruba dvě miliardy liber), koncem listopadu odstartovala nový projekt na podporu umění. Pro našince zvyklého na to, že zisky Sazky jdou do sportu (a to je ještě ta lepší varianta!), to zní dost neuvěřitelně. Jedná se totiž o bezúročné půjčky na nákup současného umění. Jste-li starší osmnácti let s trvalým bydlištěm ve Velké Británii, Arts Council vám ochotně půjčí až dva tisíce liber na nákup díla některého z žijících umělců. Musíte se pouze zavázat, že půjčku splatíte v maximálně deseti měsíčních splátkách.
Projekt Own Art (slovní hříčka, kterou lze přeložit spojením „vlastni umění“ nebo „vlastní umění“) má lidi motivovat, aby se nebáli investovat do umění, a má také pomoci rozhýbat britský umělecký trh. „Chceme, aby se umění dostalo do centra našeho národního života,“ říká předseda rady Sir Christopher Frayling. „Věříme, že projekt Own Art může přinést podstatnou změnu v našem přístupu k současnému vizuálnímu umění. Umělecký trh mimo Londýn není dostatečně vyvinutý, ačkoliv víme, že skýtá ohromný růstový potenciál. Mnohem více lidí bude mít možnost obklopit se doma originálním a kvalitním současným uměním. Umění nemusí být omezeno jen na bíle vymalované galerijní prostory.“
Seznam 250 participujících galerií naleznete na adrese www.artscouncil.org.uk/ownart.
Kultura
Příští rok do Corku
Čestný titul Evropské město kultury, jímž se v jubilejním roce 2000 honosila také Praha, získalo pro další rok jihoirské přístavní město Cork. Město chce festival pojmout jako pestrou koláž kulturních akcí všeho druhu, v programu však chybí jasný centrální bod, jakým byla například výstava Petra Pavla Rubense v letošním městě kultury, francouzském Lille.
Jednou z plánovaných akcí bude výstava Rozšíření!, na níž se každý měsíc představí jeden z deseti nových členů Evropské unie (České republice bude patřit září). V programu festivalu je sice Rozšíření! zařazeno do výtvarného umění, národní organizátoři však byli vyzvání, aby se nevyhýbali ani ostatním žánrům od hudby přes literaturu až třeba po kulinářské umění.
Město Cork vzniklo na místě benediktinského kláštera, který podle legendy v 6. století založil sv. Finbarre. Se 120 tisíci obyvateli je dnes druhým největším irským městem. Od středověku šlo o významný obchodní a námořní přístav, období vrcholného rozkvětu město zažívalo v 18. století. Cork byl hlavní základnou britského loďstva během americké války za nezávislost a důležitou roli hrál v napoleonských válkách.
V minulých letech byl titul Evropského města kultury často udělován více městům v různých zemích současně. Spolu s francouzským Lille jej letos nesl například i italský Janov. Cork je prvním městem vybraným podle nových pravidel: na několik let dopředu je určena hostitelská země, konkrétní jedno město na základě předložených návrhů vybere komise delegovaná různými orgány unie.
Více informací včetně celoročního programu naleznete na adrese www.cork2005.ie.//