Záhad je povícero, kupříkladu proč se „nevýkonné pohledávky“ bank ze spotřebitelských nebo jiných úvěrů, u nichž dlužník promeškal pár splátek, prodávají s tak nepatrným diskontem, který nemá v historii českého sekundárního trhu s dluhy obdoby? Je za tím přesvědčení obchodníků s dluhy, že se dlužníci „rozplatí“, protože „ekonomika jede“? Nebo naopak peníze hledají výnos a bankovní pohledávky jsou přece jen oproti jiným nadstandardně dobře dokumentované, a představují tak zajímavé aktivum? I za cenu rizika, že dolní komorou schválené oddlužení ještě může doznat změn, které inkasní agentury ani trochu nepotěší? Ani matadoři operující na tomto trhu přesně nevědí, co si o tom myslet.
Jak se malá obec v malebném Podkrkonoší dostane do Integrovaného registru znečišťování na třetí místo v emisích potenciálně karcinogenních látek za loňský rok? Díky tamní továrně, která při výrobě používá styrenu, ale zároveň dává místním práci, za kterou nemusejí nikam dojíždět, aneb dilemata z Kocbeře v naší reportáži.
Když projde styren polymerací, pomůže splnit nové energetické standardy budov. „Dožeň to polystyrenem“ nebo trojitým oknem, zní rada malým stavebníkům, kteří si budou muset poradit s tím, jak se od roku 2020 dostat ke kýženému štítku, že jsou v normě. Téměř „nulové“ domy si můžete od developerů pořídit už dnes, a jistěže i sami postavit, ale vyšší pořizovací náklady se prostřednictvím úspor energií při současných cenách vrátí za 15 let. 1
O autorovi| Miroslav Zámečník zamecnik@mf.cz