SPOR SKLÁŘŮ - Dokonce i nejtradičnější český obor – výroba dekorativního skla – se dočkal své smutné aféry. Sklářské firmy na severu Čech se pustily do sporu o umělecké vzory. Na trh údajně proudí nekvalitní plagiáty, a to od tuzemských výrobců. Kauza doputovala až před soud.
Ani tak ušlechtilý a tradiční obor, jakým je výroba skla, nezůstane v porevoluční éře bez poskvrny. V obchodech se totiž údajně prodávají nekvalitní plagiáty takzvané umělecké krystalerie. Tento specifický druh dekorativního skla má vysokou uměleckou hodnotu a Česko je jedním z mála míst na světě, kde se vyrábí.
Tentokrát ne z Asie
Nekvalitní napodobeniny přitom nemají kupodivu pocházet z Asie, ale přímo z centra české sklářské tradice. Tvrdí to alespoň firma Jablonex Group a společnost František Halama. Tito tradiční producenti umělecké krystalerie poukazují na činnost dalších dvou firem ze severu Čech. Totiž společností JaS a Tom Bohemia Crystal. Ty mají podle tvrzení Jablonex Group kopírovat uměleckou řadu skla, která vychází z tradičních vzorů. „První plagiáty naší produkce jsme objevili v roce 2001. Od té doby se jich dostalo na trh velké množství,“ shrnuje Michal Jadrný z firmy Jablonex Group. Podle něj se díky kopírování uměleckých vzorů společnost JaS proměnila z řadového výrobce bižuterie v producenta reliéfního skla.
Roberta Halamu, pokračovatele staleté dynastie sklářů, zlobí na kopiích prý především to, že jsou nekvalitní a kazí renomé českému sklu. „Naštěstí je to problém hlavně na tuzemském trhu, který pro nás představuje jen pět až osm procent z celkového obratu. Ale ty nekvalitní kopie se dostaly i do světa. Díky moderním metodám nákupu přes internet doputovaly třeba i do Spojených států,“ říká muž, který vede obchodní záležitosti společnosti František Halama. „V Česku nám dělají plagiáty problém zejména tehdy, když začínáme spolupráci s novým distributorem. Musíme mu vysvětlit, že na trhu se pohybují i kopie tohoto skla. To je samozřejmě pro nového partnera negativní signál a zdroj určité nejistoty,“ říká Robert Halama.
Spor o předválečná práva
Společnost Jablonex Group zažalovala obě firmy, které mají plagiáty údajně vyrábět, za nekalé soutěžní jednání. Ty se brání argumentací, že většina vzorů, podle kterých Jablonex Group i společnost František Halama vyrábí svou současnou produkci, pocházejí již z období před druhou světovou válkou.
Podle společnosti JaS se tak již po uplynutí časové ochranné lhůty na tyto vzory nevztahuje ochrana autorského práva a Jablonex Group by měl přestat zneužívat svou dominantní pozici na trhu.
Oficiálně ale šéf firmy JaS Jaromír Schubert odmítl problém komentovat, dokud nepadne pravomocné rozhodnutí soudu. „Po nabytí právní moci rozsudku se k celé věci rád podrobně vyjádřím,“ sdělil Schubert.
Podobně reagoval Vladimír Tom za společnost Tom Bohemia Crystal. Ten připojil jen stručné konstatování. „Tom Bohemia Crystal je následovníkem firmy, která byla založena Františkem Tomem v roce 1929 – to hovoří za vše,“ uvádí podnikatel v narážce na předválečnou tradici rodinné firmy.
Podle Michala Jadrného je argument o ztrátě ochrany práv zavádějící. Práva podle něj stále existují, jen je těžké je pozitivně prokázat. „Například František Pazourek, autor snad nejznámějších výrobků z předválečné kolekce – váz Malé a Velké vinobraní – zemřel koncem devadesátých let minulého století,“ ilustruje Jadrný.
Co je vlastně originál
Justice zřejmě kauzu hned tak nerozsoudí i proto, že je problematika sklářských uměleckých vzorů složitá a vyžaduje odborný posudek soudního znalce. Samotné jeho nalezení kauzu zdržuje. Nedávno byl totiž ustanoven už třetí znalec. Navíc společnost Jablonex Group vede s oběma firmami spor odděleně.
Jak se má tedy mezitím zorientovat obchodník, kterému je nabídnuto do sortimentu reliéfní sklo? Jistým vodítkem mohou být stránky www.glass-originals.cz, které mají ukazovat na fotografiích rozdíly mezi originálním sklem a kopiemi. Nutno však zdůraznit, že stránky provozuje Jablonex Group, nejsou tedy nestranným zdrojem informací. Co tedy vlastně je originální české sklo a co napodobenina, to musí s určitostí rozhodnout až soud.