Více než polovina globálního exportu pochází ze zemí, které netrestají přeshraniční úplatkářství. Vyplývá to z nejnovějších údajů berlínského sekretariátu Transparency International, který vydal po třech letech novou analýzu vyšetřování přeshraničního korupce. Ve skupině nejhůře hodnocených zemí zůstává stejně jako v poslední zprávě z roku 2015 Česká republika.
Studie zkoumala celkem 44 zemí, které zajišťují 80 procent celkového světového exportu. Nově do průzkumu zahrnula i velké asijské exportéry jako jsou Čína, Indie, Singapur a Hongkong.
Transparency International dospěla k závěru, že proti přeshraniční korupci vystupuje aktivně nebo alespoň průměrným způsobem pouze 11 z těchto 44 států. Většina z nich včetně České republiky přitom podepsala protikorupční úmluvu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a ostatní připojily svůj podpis pod úmluvu OSN proti korupci.
Přečtěte si: Transparency International: Babiš dál ovládá Agrofert
Ve srovnání s rokem 2015 si výrazně polepšily Izrael a Brazílie, zhoršila se naopak situace v Rakousku, Kanadě, Finsku a Jižní Koreji. Česká republika stagnuje a zůstává mezi 22 nejhůře hodnocenými státy spolu s Mexikem, Ruskem, ale i Dánskem a Japonskem.
Analýza vítá přijetí českého Zákona o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních. Podle analytika Transparency International Milana Eibla ale zpráva zároveň jasně signalizuje, že země své závazky vůči úmluvě OECD neplní a některá doporučení, jako například posílení nezávislosti státních zastupitelství nebo funkční zákon na ochranu whistleblowerů, dosud nepřijala.
Dále čtěte: