A jak se vaří na krkonošském hřebenu ve výšce 1045 metrů? Voda dosahuje bodu varu už při 97,5 stupně Celsia, pivo prý kvůli nižšímu tlaku vyžaduje jiný způsob ležení. „A zatímco pivovary v nížinách mají jen jeden vrchol sezony v létě, my ty vrcholy máme dva – v létě i v zimě. V zimě se tu vypije nejvíc,“ zamýšlí se sládek Tomáš Ďuríček. Na dovolenou do českých hor zkrátka každoročně odjíždí víc lidí a před silvestrovským návalem se musí vařit i v noci, aby bylo dost piva pro všechny. Přes chladné měsíce je prý největší zájem o polotmavou třináctku, během teplejší části roku jde zase na dračku světlá jedenáctka.
My jsme se ovšem zaměřili na jiná piva. Jako první přišel na řadu svrchně kvašený speciál APA – American Pale Ale. Nebyl by to ejl, kdyby piják nejdřív neucítil závan citrusových plodů. V chuti se pak míchá nijak pronikavá hořkost s jemným bylinným závěrem. Horský speciál s 5,8 procenta alkoholu se vyznačuje velmi dobrou pitelností.
A protože Trautenberk je kromě piva ve východních Krkonoších známý i díky originálním PET lahvím ve tvaru šišek, tmavý ležák jsme vyzkoušeli právě z tohoto obalu.
Po nalití do sklenice vystoupá znatelná vůně chmelu. Chuť ležáku s pěti procenty alkoholu není – podle očekávání – nijak hořká, zdobí ji příjemná kávová tečka s mandlovým „špuntem“. I když jde o sladší a voňavé pivo, ve výsledku je velmi lehké.
Pivovar Trautenberk
Horní Malá Úpa 87 Sládci: Tomáš Ďuríček a Vojtěch Kaprálek