Menu Zavřít

Třetí z kola ven

9. 6. 2006
Autor: Euro.cz

Sobotka s Tůmou se dohodli, Prouza však byl proti

Nezvolený kandidát, na kterém se dohodla Česká národní banka (ČNB) s ministerstvem financí, napadání šéfů největší banky a pojišťovny v zemi guvernérem centrální banky, protesty proti rostoucímu vlivu burziánů na český trh. To je pouze stručný výčet průběhu jednání rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny o členech Výboru pro finanční trh, jenž bude bankovní radě ČNB radit jak dál s tím českým trhem. Ačkoli jde na první pohled o bezvýznamnou radu, politický boj, který se okolo kandidátů rozhořel, byl obrovský. Výbor pro finanční trh je pouze poradním orgánem bankovní rady ČNB, nemá žádné pravomoci, ani účast v něm není nijak honorovaná. Neexistují tedy žádné viditelné předpoklady pro to, aby se o místo v něm uskutečnil takový boj, jakého jsme byli svědky.

Kavánka nebrat.

Rozpočtový výbor očekával, jak při jeho jednání několikrát upozornil poslanec ODS Marin Kocourek, že ministerstvo financí společně s ČNB představí jednotlivé kandidáty a obě instituce dají společné doporučení, kdo by ve výboru měl sedět. Celé jednání však začalo vystoupením guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy na téma, kdo by ve výboru sedět neměl. Ve stejném duchu se nesla také následná vystoupení náměstka ministra financí Tomáše Prouzy i poslance ČSSD Miroslava Máče. Zasedání zahájil Tůma: „Chtěli jsme, aby lidé zastoupení ve výboru byli v první řadě profesionálové s velmi dobrou reputací na finančním trhu a aby byli nezávislí. Co se týká reputace, nelze zpochybnit, že všichni kandidáti se na finančním trhu dlouho pohybují. Co se týká nezávislosti, tak je to trochu komplikovanější. U lidí, jako jsou prezident bankovní asociace Pavel Kavánek a prezident asociace pojišťoven pan Ladislav Bartoníček, o kterých se dlouhou dobu hovořilo, jako že jsou přirozenými kandidáty, vidíme jeden problém. Co se týká pana prezidenta Kavánka, je zároveň šéfem ČSOB, která dodnes má otevřenou transakci se státem. Transakci velkého rozsahu, která je komplikovaná a může ještě nějakou dobu běžet. Z našeho hlediska se domnívám, že by ve výboru měli být lidé, kteří nejsou zapojeni do takovýchto transakcí. Jinými slovy jsou to lidé, kteří mají poradní hlas vůči státu, a je proto určitě lepší, když tady nebude žádná otevřená transakce,“ uvedl Tůma s tím, že stejný problém má i s Bartoníčkem. U něj se prý v poslední době vyskytla také věc, kterou lze považovat za jakýsi otevřený účet se státem. Nedávno Poslanecká sněmovna projednávala nadstandardní odškodnění vkladatelů a poprvé byla do toho zahrnuta i právnická osoba, konkrétně Česká pojišťovna. Bude-li tento zákon schválen v navrhované podobě i Senátem a podepsán prezidentem, bude znamenat významné odškodnění pojišťovny ve výši více než jedné miliardy korun. „Předpokládám, že aspekt toho zákona bude napaden a určitě se to potáhne delší dobu. Takže to také vnímáme jako živou kauzu a svým způsobem otevřený účet se státem. A z tohoto důvodu se domníváme, že by šéf pojišťovny, která má se státem takto otevřený vztah, neměl být v tomto výboru pro finanční trh. Takže si myslím, že by bylo lépe dát přednost jiným kandidátům,“ řekl guvernér.

Lobbisty nechceme.

Z guvernérovi následné argumentace vyplývalo, že spíše než silní zástupci silných asociací by měli ve výboru sedět experti na finanční trh. „Bankovní asociace je pro mě v pozitivním slova smyslu lobbistické sdružení a zastupuje zájmy industrie vůči státu. To není úloha Výboru pro finanční trh,“ řekl s tím, že by lidé ve výboru neměli podporovat zájmy jednotlivých částí finančního trhu. „To, že asociace navrhnou silné osobnosti, a obě to vyřešily tak, že navrhly své prezidenty, je svým způsobem logické, protože jsou to lidé, kteří mají největší váhu. Ale výbor nemá být žádná platforma pro uplatňování lobbistických tlaků. Další věcí je, koho má bankovní asociace ve svém čele. Je to na bankách a já se přiznám, že si nemyslím, že by bylo ideální, aby šéfem asociace byl zástupce instituce, která má otevřenou takto velkou transakci se státem. Ale je to plně na bankách a já jsem to nikdy nekomentoval,“ dodal guvernér. Ze závěrečného výsledku hlasování poslaneckého výboru je patrné, že si prosadil svou. Kavánek ani Bartoníček zvoleni nebyli.

Nebezpeční burziáni.

Náměstek ministra financí Tomáš Prouza uvedl, že ministr Bohuslav Sobotka se s guvernérem dohodli na společné kandidátce ve složení Jiří Rusnok, kandidující za asociaci penzijních fondů, Radek Urban za AKAT a Petr Koblic za burzu a její garanční fond. Poté však k překvapení Tůmy dodal, že doporučuje nezvolit šéfa burzy Koblice. „Dle názoru ministerstva financí ani burza, ani garanční fond, jež Petra Koblice navrhly, nejsou profesní a zájmovou organizací sdružující účastníky finančního trhu,“ uvedl na podporu své žádosti Prouza. Dlouhodobě vyostřené vztahy mezi ním a šéfem burzy nejsou žádným tajemstvím, přesto byl Tůma Prouzovým stanoviskem zaskočen, neboť Koblic měl jeho i Sobotkovu podporu. „Z našeho právního názoru vyplývá, že kandidatura pana Koblice je legitimní. Předseda rozpočtového výboru dostal externí právní posudek, který není spojen ani s ČNB, ani ministerstvem financí. Takže tím, co říká náměstek Prouza, jsem překvapen. Pro mě je obtížně přestavitelné, aby někdo vystoupil v Poslanecké sněmovně a řekl, že právní názor ČNB je takový a bankovní rada si myslí něco jiného. Mám za to, že ministerstvo financí je reprezentováno ministrem a nominace šéfa burzy je nepochybná,“ dodal guvernér. Argumentoval, že z potenciálních kandidátů je Koblic nejméně ovlivněn nějakými zájmy, neboť každý vhodný kandidát by musel být spojen s nějakou firmou. Proti Koblicovi se postavil také poslanec Máče s tím, že účast šéfa burzy ve výboru by prý znamenala přílišné posílení pozice burzy. „Znamenalo by to přílišnou vazbu bývalých a současných burziánů, přílišné hájení zájmu burzy před investory a emitenty cenných papírů. A také jeho dřívější působení v HVB Bance posílí i v burzovních strukturách bankovní sektor,“ řekl poslanec Máče. Vazbou mezi bývalými a současnými burziány měl na mysli někdejšího šéfa burzy, posléze Komise pro cenných papírů Pavla Holmana, jenž v ČNB pracuje. Jako poslední důvod pro nezvolení Koblice uvedl, že na to, aby měl dostatečné zkušenosti, je příliš mladý (35 let - pozn. redakce).

bitcoin_skoleni

Post za post.

Ze zasedání výboru nakonec kromě Tůmy odcházeli spokojeni také Prouza s Máčem, neboť rovněž dosáhli svého. Koblic zvolen nebyl, třetí post, který mohli poslanci obsadit, zůstal prázdný. Další volba bude již na novém rozpočtovém výboru. Předsedou Výboru pro finanční trh se stal Jiří Rusnok, zvolen byl bez problémů i Radek Urban. Z informací týdeníku EURO však vyplývá, že za své dílčí vítězství náměstek Prouza možná zaplatí postem v dozorčí radě pražské burzy, částečně to potvrzuje i reakce Koblice na výsledek hlasování. „Situace, že člen dozorčí rady vystoupil aktivně proti zájmům burzy, je v našich podmínkách bezprecedentní. Je otázkou, zda-li si to pan Prouza vůbec uvědomuje a je-li tuto situaci připraven zodpovědně řešit,“ řekl týdeníku EURO Koblic. K možnému odvolání Prouzy při zasedání burzovní komory tento týden se však odmítl vyjádřit.

Sedm poradců. Výbor pro finanční trh při České národní bance byl vytvořen jako poradní sbor bankovní rady, jeho členové nemají žádné pravomoci. Mohou však bankovní radě například navrhovat systémové i dílčí změny trhu a jeho regulace, vyjadřovat se k doporučením a direktivám Evropské komise. Předseda výboru se smí účastnit zasedání bankovní rady při projednávání návrhů výboru. Bude mít celkem sedm členů, z nichž tři vybírali poslanci ze zástupců asociací a sdružení, dva ministerstvo financí (Tomáš Prouza a Klára Cetlová), jednoho ČNB (Michaela Erbenová), členem bude rovněž finanční arbitr Otakar Schlossberger.

  • Našli jste v článku chybu?