Menu Zavřít

Třetina dětí nakoupila bez vědomí rodičů jejich kartou

23. 11. 2011
Autor: profit

Tým Norton společnosti Symantec ve své zprávě Norton Online Family upozorňuje na rizika spojená s digitálními technologiemi. Mezi hlavní problémy patří kyberšikanování učitelů žáky a především nový fenomén, kdy děti učitele provokují a v momentě, kdy neudrží své nervy a rozčílí se, zachytí jeho zoufalou reakci na video v mobilním telefonu.

Foto: Profimedia.cz

Navíc podle zprávy překvapivě vysoký počet dětí může volně manipulovat s platebními kartami rodičů a nakupovat on-line. Nicméně ne vše je špatně. Zpráva ukazuje, že pokud rodiče nastaví doma jasná pravidla pro používání internetu, výrazně omezí negativní on-line zkušenosti svých dětí.

Téměř 62 procentdětí po celém světě má negativní on-line zkušenost. Opravdu vážné negativní on-line zkušenosti (například příjem nevhodných obrázků od cizích lidí nebo zkušenosti s kyberšikanou nebo počítačovou kriminalitou) má 4 z 10 (39 %) dětí. Děti, které jsou aktivní na sociálních sítích, více otevírají pomyslné dveře nebezpečným situacím. 74 procent dětí na sociálních sítích se ocitlo on-line v nepříjemné situaci. Naproti tomu mezi dětmi, které nejsou na sociálních sítích, má negativní online zkušenost pouze 38 % dětí.

Rodiče se snaží nastavovat základní pravidla pro používání internetu, která pomáhají dětem předejít negativním zkušenostem. Podle zprávy Norton Online Family 77 procent rodičů stanovilo pravidla pro bezpečné používání internetu. Pokud děti pravidla dodržují, má negativní zkušenost „pouze“ 50 procent dětí. Pokud děti pravidla porušují, má negativní zkušenost na internetu až 82 procent z nich.

Děti budují svou on-line identitu ve stále mladším věku,“ říká Vanessa Van Petten, mladá autorka pomáhající dospívajícím dětem a rodičům. „A potřebují rodiče, učitele a další vzory, které jim pomohou zjistit, kam se obrátit, jak reagovat, postupovat a co je možná ještě důležitější, co nedělat. Negativní situace na internetu může mít následky i v reálném světě, od šikany až po okradení při poskytnutí osobních údajů cizím lidem.

Učitelé v ohrožení

Jako šokující příklad zneužívání sociálních sítí můžeme uvést kyberšikanu učitelů žáky. Žáci například  učitele provokuji a v momentě, kdy mu dojde trpělivost a lidově řečeno vybouchne, celou situaci natáčí na mobilní telefon a následně zveřejní na internetu. 1 z 5 učitelů má s tímto jednáním osobní zkušenost nebo zná učitele, který něco podobného zažil.

I kvůli tomu 67 procent pedagogů říká, že přátelství se studenty na sociálních sítích je vystavuje riziku. Přesto 34 procent učitelů má i nadále na sociálních sítích mezi svými „přáteli“ studenty. Pouze 51 procent učitelů uvádí, že jejich škola má kodex pro komunikaci mezi učiteli a studenty na sociálních sítích. 80 procent učitelů upozorňuje, že je na školách potřeba více se věnovat vzdělávání v oblasti internetové bezpečnosti. Tuto snahu podporuje 70 procent rodičů.

Útoky na digitální peněženky rodičů

23 procent rodičů, kteří nechali děti používat jejich debetní nebo kreditní kartu pro on-line nákupy, tvrdí, že děti překročily limit. 30 procent rodičů zároveň uvádí, že děti použily debetní nebo kreditní kartu k on-line nákupu bez souhlasu. A více než polovina rodičů (53 procent), kteří nechávají děti nakupovat na internetu pomocí svého on-line účtu, uvedlo, že děti nakupovaly bez svolení.

Ale zbytečné utrácení peněz není jediný důvod, proč nastavit jasná pravidla on-line nakupování a bezpečného chování na internetu. 87 procent rodičů, jejichž děti se staly obětí počítačové kriminality, se také stalo obětí počítačové trestné činnosti. Jedná se o dramatický nárůst, jelikož průměrně má zkušenost s počítačovým zločinem 69 procent dospělých (Norton Cybercrime Report, 2011).

bitcoin_skoleni

Rodiče a učitelé hrají velmi důležitou roli v on-line ochraně dětí. Zpráva Norton Online Family ukazuje na nutnost dalšího vzdělávání,“ říká Marian Merritt, obhájkyně bezpečného užívání internetu, tým Norton společnosti Symantec. „Přestože 63 procent rodičů říká, že mluví se svými dětmi o internetové bezpečnosti, jedna třetina (34 %) stále tajně kontroluje on-line aktivity svých dětí a čtvrtina sleduje aktivity svých dětí na sociálních sítích bez jejich vědomí. Vést otevřený dialog s dětmi v bezpečném prostředí, například doma nebo ve škole, může být velmi účinné. Navíc pokud je vzdělávání kombinováno s nástroji pro bezpečné používání internetu.

Pro více tipů o ochraně dětí i dospělých na internetu navštivte tuto webovou stránku. Podrobnější informace o zprávě Norton Online Family a výsledcích v jednotlivých zemích naleznete na stránce: www.norton.com/cybercrimereport

  • Našli jste v článku chybu?