Mezi zaměstnanci je ohromný zájem o druhou práci, kterou dělají večer či o víkendech, říká Adam Hazdra z firmy LMC, která provozuje portál Jobs.cz
„ V mnoha lidech je skrytá potřeba podnikat, mít svůj vlastní projekt, ale zároveň mají bariéry, kdy si nejsou jistí, jestli se umějí dostatečně prodat, a nechtějí riskovat odchod z práce,“ říká Adam Hazdra z firmy LMC, která je největším zprostředkovatelem pracovních příležitostí v Česku.
* Kterou práci na Jobs.cz lidé nejčastěji hledají a co firmy nejčastěji nabízejí?
Jsme v době ekonomického růstu, takže máme rekordní počet otevřených pozic napříč všemi obory. Jsou to desítky tisíc měsíčně. Nejčastěji se u nás hledají obchodní zástupci, projektoví manažeři, účetní, programátoři. Na Jobs.cz nesledujeme pouze to, kterou práci lidé nejčastěji hledají, ale také to, jak jsou v současné práci spokojení. Přes třicet procent lidí je v práci nespokojených a nemotivovaných a právě ti mají nejblíže ke změně práce.
* To je poměrně hodně. Ve kterých oborech jsou nejnespokojenější?
Není to tak závislé na oboru, jako spíš na týmu spolupracovníků nebo benefitech, které firma poskytuje, a jak člověka doceňuje. Člověk může být naštvaný v IT firmě nebo supermarketu. Ke spokojenosti obecně přispívá nálada v týmu, dále to, zda se firma chová k zaměstnancům férově, pokud jde třeba o odměňování, a že někdo není nespravedlivě zvýhodňovaný.
* Jedním z hlavních faktorů při změně práce ale zůstává mzda…
Ano. Mzdu nelze z té rovnice vyloučit. Na druhé straně posledních pár let pozorujeme, že lidi vedou ke změně práce i jiné věci: je to třeba práce z domova nebo pružná pracovní doba. Benefity typu stravenek či volna navíc jsou už standardem.
* Přišli jste nedávno s novým projektem Easytask.cz. Můžete ho přiblížit?
Je to služba, která zefektivňuje delegování práce. Máme v něm v současnosti zaregistrováno zhruba sedm tisíc lidí na volné noze v asi šesti desítkách kategorií, kteří dělají všechno od grafického designu (když potřebujete udělat plakát nebo brožuru) přes překlady až k programování mobilních aplikací. Tyto lidi propojujeme s projekty, které přicházejí z firem.
* Toto je tedy trend, zkrácené pracovní úvazky?
Ano. Lidí, kteří pracují na zkrácený úvazek, je nyní v Česku asi 130 tisíc a za posledních devět let se jejich počet zvýšil o čtvrtinu. Obecně je ale český trh práce pořád velmi konzervativní a v naší nabídce je jen minimum zkrácených úvazků. Hodně nás však teď zajímá trh zaměstnaných lidí, kteří jsou „zamčeni v hypotékách“ v dobře placených pozicích. Nechtějí své firmy opouštět, ale po pěti či šesti letech už nemají kam dál růst, nestojí před nimi další zajímavé projekty.
* Myslíte, že o to bude zájem, aby lidé pracovali v další práci po večerech a o víkendech?
Od začátku roku provádíme testy této myšlenky a musím říct, že mezi zaměstnanci je o to ohromný zájem.
* Chtějí si přivydělat?
Ano, peníze jsou jedním z hlavních motivátorů, ale u zkušených lidí to není to hlavní. U nich jde spíše o zajímavost nového projektu. Chtějí si zkusit podobnou práci v jiné firmě nebo pracovat sám na sebe. Mám pocit, že v mnoha je skrytá potřeba podnikat, mít svůj vlastní projekt, ale zároveň mají bariéry, kdy si nejsou jistí, jestli se umějí dostatečně prodat, jestli by dokázali v nové firmě říct, co vlastně umějí, a nechtějí proto riskovat odchod z práce.
* Není to také třeba odpor k riziku, a když se nový projekt chytne, člověk do něho jen přestoupí z hlavního zaměstnání?
Ano. Je to velmi běžný model, se kterým se setkáváme. Dělají další práci, protože je to prostě baví.
O autorovi| Jiří Zatloukal, zatloukal@mf.cz