Zhruba dvě třetiny lidí po příchodu ze zaměstnání dokážou relaxovat, ať už aktivním způsobem, nebo formou pasivního odpočinku, zbylí zaměstnanci naopak relaxaci po práci nevěnují dostatek prostoru. Vyplývá to z průzkumu internetového portálu Práce.cz, zveřejněného včera.
Foto: Profimedia.cz
Dotazováním mezi 2158 uživateli portálu se zjistilo, že třetina respondentů (33 %) si po příchodu ze zaměstnání vůbec neláme hlavu s tím, co po zbytek dne dělat, a volí pasivní odpočinek či nicnedělání. Další pětina (19 %) z oslovených se po práci věnuje aktivnímu odpočinku - sportu nebo pobytu v přírodě. Celkem 14 procent lidí volí pro chvíle volna společný rodinný program. Zbylá třetina (34 %) se i po dni v zaměstnání věnuje další práci.
“Vhodný odpočinek pro načerpání sil na další den přitom výrazně ovlivňuje také podávané pracovní výkony. Skutečnost, že zhruba třetina lidí podle svého vyjádření ani po dni v zaměstnání neodpočívá, může být dána více okolnostmi. Ve větších městech je o něco vyšší podíl lidí, kteří se intenzivněji věnují rozvoji své kariéry a obětují přitom i část svého soukromí. Nezanedbatelnou část však tvoří také lidé, kteří jednoduše nevystačí s jedním příjmem, a proto mají i druhé zaměstnání,“ uvedl Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC, která portál Prace.cz provozuje.
Tento fakt doložil také průzkum portálu z října loňského roku mezi zhruba šestnácti sty uživateli. Ukázal, že na 24 procent oslovených má kvůli problémům s rodinným rozpočtem dvě zaměstnaní a dalších 61 procent by vylepšení bilance příjmem z druhého zaměstnání uvítalo. Pouze 15 procent lidí podle tohoto průzkumu pohodlně vystačí s jedním platem.
“Ovšem i mezi lidmi s více než jedním zaměstnáním se najde celá řada těch, kteří si na odpočinek po práci dostatek času vyhradí. Někteří lidé však mají v povaze neustálou činorodost, takže ve volné chvíli místo odpočinku raději vyrazí zvelebovat zahradu nebo dům,“ doplnil Dombrovský.