HYPOTÉKY A STAVEBNÍ SPOŘENÍ V meziročním porovnání bylo letos ke konci třetího čtvrtletí poskytnuto o 46 procent hypotečních úvěrů více. Jejich objem vzrostl dokonce o 54 procenta.
foto: Profit - Martin Siebert
**HYPOTÉKY A STAVEBNÍ SPOŘENÍ
V meziročním porovnání bylo letos ke konci třetího čtvrtletí poskytnuto o 46 procent hypotečních úvěrů více. Jejich objem vzrostl dokonce o 54 procenta.
Stavební spořitelny letos do konce třetího čtvrtletí poskytly 127 tisíc smluv a 141 miliardu půjček, z nichž drtivá část posloužila k pořízení vlastního bydlení. Zdá se být více než pravděpodobné, že loňský rekordní rok bude překonán. Nenaplnily se totiž pesimistické předpovědi o růstu úrokových sazeb na takovou úroveň, která by z hypoték udělala pro většinu občanů ČR nedostupné zboží. Pravda je opačná - konkurence na tomto segmentu trhu funguje skutečně dobře, takže zdražení hypoték bylo minimální. Vedle toho se banky předháněly v akčních nabídkách, které pro kapsy klientů přinesly docela podstatné úlevy - třeba odhad nemovitosti zadarmo nebo eliminace poplatku za úvěr. N a obecnější úrovni je zájem o hypotéky, a tedy vlastnické bydlení (neúčelové hypoteční úvěry jsou zatím objemově nevýznamné), odrazem na jedné straně neutěšené situace v oblasti bydlení vůbec, na druhé pak razantního zvýšení nabídky nových bytů. Stále se nepodařilo prosadit ani částečnou deregulaci nájmů, takže tržní nájmy (jakkoli se v některých lokalitách mírně snížily) jsou vysoké. A to do té míry, že hypotéka je leckdy levnější než platby za pronajímaný byt. Nutno dodat, že to vše hraje hypotečním bankám do ruky. Poměr mezi vlastnickým a nájemním bydlením je totiž v různých zemích odlišný - u nás se teprve tvoří, přičemž aktuální finanční parametry jednoznačně mluví ve prospěch prvního. N a první pohled je dnes sféra stavebního spoření v podstatně horší kondici. V povědomí veřejnosti ji nepochybně poškodily aféry spjaté se zvyšováním poplatků (a následnou pokutou za kartel), otazníky kolem migrace klientů mezi spořitelnami či času převodu státních příspěvků a v neposlední řadě i jejich snížení z předchozích 4500 na 3000 Kč. Stavební spořitelny se dokonce cítí být pod takovým tlakem, že se neodvážily statistiky o svých letošních výsledcích vůbec publikovat. Zdá se ale, že trh reagoval uměřeněji, než by se mohlo očekávat. Například jednička stavebního spoření - Českomoravská Liška - v tomto roce získala přes 150 tisíc nových klientů a úvěrů poskytla spíše více než loni. Lze předpokládat, že podobně jsou na tom i další spořitelny. Není divu - i menší státní příspěvek vklady (při optimální úložce) zhodnocuje vysoko nad standardní úroveň, oceňovány jsou rovněž garantované sazby i větší likvidita. Není tedy divu, že se z tzv. přátelských klientů (těch, jejichž vklady slouží k úvěrování) stále častěji stávají dlužníci spořitelen. To je nepochybně také odrazem dostupnosti a kvality bydlení u nás. Potřeby na tomto poli má česká populace značné a stavební úvěry jsou jednou z mála cest, jak je řešit. Přitom stavební spoření jistě bude i nadále sloužit jako velmi efektivní investiční instrument. Dnes mají stavební spořitelny kolem šesti milionů klientů a jejich produkt je na finančním trhu stále nejpopulárnější.