Ministerstvo financí rozhořčilo banky i ČNB.
Snaha o vyšší regulaci finančního trhu kvůli ochraně spotřebitelů již loni vyostřila vztahy mezi ministerstvem financí a spotřebitelskými organizacemi na jedné straně a Českou národní bankou a některými komerčními bankami na straně druhé. Poté, co se ministerstvo rozhodlo, že ještě před volbami prosadí ve sněmovně část svých regulatorních plánů, se situace ještě více vyhrotila. Členka bankovní rady Michaela Erbenová, která má diskusi s ministerstvem a bankovní asociací za ČNB na starost, postup ministra financí ostře odmítá. Nesouhlasné vyjádření zaslaly i banky.
Pro spotřebitele cokoli.
Plán na zlepšení transparentnosti bankovní sektoru a posílení postavení klientů bank pojalo ministerstvo financí na jaře loňského roku. Po poměrně vzrušených diskusích a ostrých reakcích ze strany některých bank i České národní banky vytvořilo na konci roku 33 návrhů změn, jež hodlá prosadit. Mezi nimi byly například zrušení výstupních poplatků, uvádění celkové ceny operací, zpřístupnění kompletního ceníku na pobočkách a internetu, povinné informování veřejnosti o změnách ceníku či informování klientů bank o konkrétních dopadech změn cen. Vznikla společná pracovní skupina České bankovní asociace, zástupců spotřebitelských organizací, ministerstva financí a bank. Česká národní banka začala pracovat na legislativní analýze úpravy ochrany spotřebitelů. Idyla, avšak zdánlivá. Namísto veřejné diskuse, podrobné analýzy a následného návrhu zákona se ministerstvo rozhodlo ještě před volbami ukázat, jak mu čeští spotřebitelé leží na srdci. Do obchodního zákoníku hodlá ještě na březnové schůzi Poslanecké sněmovny prosadit tři změny týkající se bank. Navrhuje informovat o změnách ceníku alespoň měsíc předem, zakázat účtování poplatku za vyřízení reklamace a stanovuje povinnost přikládat ceník ke smlouvě o běžném účtu. Tato opatření jsou prý pouze první fází legislativních úprav, neboť cílem ministerstva je sjednotit podmínky v celém finančním sektoru. „Tyto zásahy jsou složitější a budou postaveny na základě připravené analýzy tak, aby jednoznačně nastavily nová pravidla hry. Je také důležité, aby nová úprava byla vyvážená, a proto je potřeba všechny návrhy ministerstva financí a spotřebitelských organizací prodiskutovat. Tento přístup je koncepční, ovšem bude časově náročnější,“ uvedl k tomu ministr financí Bohuslav Sobotka. Z jakého důvodu nepovažuje za koncepční tři změny, které hodlá do voleb prosadit, již nevysvětlil. Je však jisté, že před červnovými volbami do Poslanecké sněmovny bude snaha o ochranu běžných občanů proti zlovolným bankám přijata jedině kladně.
Tisková zpráva.
Dalo by se říci, že Česká národní banka má před novináři výhodu, protože se o chystaných změnách zákonů, jež se jí týkají, dozví o několik hodin dříve než oni. Náměstek ministra financí Tomáš Prouza, který má problematiku ochrany spotřebitele na ministerstvu na starosti, zaslal Erbenové následující e-mail: „Včera mne navštívila velmi dobře informovaná Olga Skalková (redaktorka Hospodářských novin, poznámka redakce), rozhodli jsme se proto vydat dnes po poledni přiloženou tiskovou zprávu, posílám vám ji na vědomí s předstihem.“ V tiskové zprávě oznamovalo ministerstvo svůj záměr prosadit v Poslanecké sněmovně ony tři změny v regulaci bankovního trhu. ČNB ani Česká bankovní asociace, ačkoli se účastní společných jednání o regulaci trhu, však o tomto záměru nevěděly. „Nepovažuji za vhodné zveřejnit tiskovou zprávu bez diskuse o onom návrhu. Tisková zpráva ignoruje aktivity Česká bankovní asociace a jiných subjektů na trhu, jimž byla věnována podstatná část našeho jednání minulou středu a pro mne nepřípustným způsobem spojuje práci expertní skupiny s legislativní iniciativou ministra financí, o které se na tomto fóru nevedla žádna diskuse. Poslední odstavec pak vytváří (mylný) dojem shody všech zúčastněných na obsahu další fáze legislativních úprav,“ reagovala na informační e-mail Erbenová. Rovněž generální ředitel Živnobanky Jiří Kunert, pověřený za bankovní asociaci jednáním v expertní skupině, nebyl s postupem ministerstva srozuměn. „Jsem překvapen, že tisková zpráva je vydaná v rozporu s naší dohodou, že ministerstvo financí text připraví a rozešle všem tak, aby to byl dohodnutý text. Jsem zklamán i samotným obsahem. Text je psán dost centristicky. Ptám se, zda se zástupci bank z bankovní asociace a ČNB vůbec zúčastnili nějaké diskuse,“ uvedl v odpovědi na e-mail náměstka Prouzy. Česká bankovní asociace na úvod svého prohlášení uvedla, že uvítala zahájení dialogu s ministerstvem financí v rámci takzvané expertní skupiny. „Právě proto, že se práce expertní skupiny nadějně rozběhla, jsme s lítostí přijali informaci, že ministerstvo připravuje návrh v zásadě nepotřebných legislativních změn. Takové změny, připravené bez objektivních podkladových analýz a náležitého projednání v legislativních orgánech, se jeví jako neúčelové,“ píše v oficiálním stanovisku ČBA.
Nesouhlas z ČNB.
Debatu o změnách postrádá také Erbenová, podle níž chování ministerstva financí devalvuje práci celé expertní skupiny. „Přemýšleli jsme, jestli má naše účast v expertní skupině za těchto podmínek smysl. Pokud partner porušuje dohody, účast v ní nic neřeší, neúčast však také není řešením. Na manipulaci se nedá smysluplně reagovat, pokud se člověk hodlá chovat korektně. Je neštěstí, že jen co začneme vzájemně spolupracovat, ministerstvo financí porušuje, na čem jsme se dohodli,“ řekla týdeníku EURO Erbenová s tím, že nerozumí ani tomu, čeho ministerstvo financí hodlá prosazovanými změnami dosáhnout. Česká národní banka v současné době po dohodě s ministerstvem financí pracuje na legislativní analýze úpravy ochrany spotřebitelů v České republice. V současné době je její řešení roztříštěno do velkého množství zákonů, cílem je sjednotit ji a zpřehlednit „Domnívali jsme se, že ministerstvo se svými kroky počká do doby, než bude analýza hotová. Teprve po vypracování této analýzy má smysl uvažovat o dalším postupu,“ dodala Erbenová.