Takzvaný třináctý plat nebo odměnu za letošní rok vyplatí více firem než loni. Zatímco loni poskytlo svým zaměstnancům tento benefit 47 procent a předloni 39 procent zaměstnavatelů, letos plánuje vyplatit odměny 56 procent společností. Odměny se tak dočká šest z deseti zaměstnanců soukromého sektoru. Vyplynulo to z aktuálního šetření Hospodářské komory mezi podnikateli.
Část firem odměny vyplatí ve výplatním termínu v prosinci, část začátkem příštího roku. Záleží i na tom, v jakém odvětví firma působí. Platí, že čím větší firma, tím spíše zaměstnancům bonus vyplatí. Ze šetření totiž vyplývá, že třináctý plat plánují na přelomu roku vyplatit tři čtvrtiny (74 procent) velkých firem, tedy firem s více než 250 zaměstnanci. V loňském roce to bylo 71 procent a předloni 70 procent. Odměnu ve formě 13. platu však letos poskytne i téměř každá druhá firma do deseti zaměstnanců (47 procent), zatímco loni to byla necelá třetina a předloni pouhá pětina.
Hospodářská komora odhaduje, že odměny v průměru přesáhnou 30 tisíc korun, nejčastěji se budou pohybovat v podobném pásmu jako loni, tj. mezi 15 tisíci až 35 tisíci korunami. Co se týká odvětvového členění, nejčastěji budou letos vyplácet odměny ve výši jednoho platu firmy ve stavebnictví, které v letošním roce zažívá výrazné oživení. Na druhém místě je zpracovatelský průmysl, hlavní tahoun českého byznysu s největším podílem zaměstnanců.
Po sezonních odměnách a tzv. třináctých platech vzroste podle odhadu komory letos průměrná nominální mzda o 8,6 procenta. Loni průměrná mzda celorepublikově za celý rok stoupla podle Českého statistického úřadu o 6,2 procenta na 29 496 korun, letos podle prognózy komory vzroste o více než 2500 korun měsíčně na zhruba 32 tisíc. Rychlý růst mezd bude přitom pokračovat, v roce 2019 vzrostou mzdy v průměru o dalších 8,1 procenta.
Přečtěte si: Dnes buďme ještě veselí. Stát utrácí za platy ve státní správě, o prosperitu se nestará
Hospodářská komora nedávno uvedla, že firmy budou muset v roce 2019 čelit tomu, jak se vyrovnat s rychlým růstem mezd. Poprvé po třech letech to zaměstnavatelé označují za větší překážku jejich rozvoje než nedostatek pracovní síly. Zaměstnavatelé přitom reálně postrádají 440 tisíc lidí, firmám bude už v červnu příštího roku podle HK chybět půl milionu pracovníků.
Problémem přitom ale je, že více než polovina zaměstnavatelů mzdy svým zaměstnancům zvyšuje hlavně proto, aby současní zaměstnanci neodcházeli k jiným zaměstnavatelům, či proto, že mají snahu získat nové pracovníky.
Komora proto zaměstnavatelům i v souvislosti s kolektivními vyjednávání s odbory doporučila, aby kvůli mzdám potřebné investice do efektivnější výroby neodkládali. Firmám, které nebudou investovat, hrozí, že ztratí svou konkurenceschopnost.
Dále čtěte: