Menu Zavřít

Trump nepřímo varoval Comeyho, aby se při rozhovorech s médii držel zkrátka

13. 5. 2017
Autor: Flickr.com (CC BY 2.0)

Bývalý šéf amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey by podle prezidenta Donalda Trumpa měl doufat, že neexistují žádné nahrávky jejich společných rozhovorů. Zamyslet by se měl přitom nad tím dřív, než začne vyzrazovat informace médiím, uvedl Trump na twitteru. Podle britského listu The Guardian tak prezidentův tweet naznačuje, že Bílý dům si při vzájemných setkáních tajně pořizoval záznamy. USA mezitím začaly hledat Comeyho nástupce.

Trump s narážkou na twitteru přišel poté, co list The New York Times napsal, že prezident při soukromé večeři krátce po převzetí moci žádal od Comeyho věrnost. Tento týden v úterý Trump překvapivě Comeyho odvolal, oficiálně své rozhodnutí zdůvodnil ztrátou důvěry.

Zda Trump nějaké nahrávky s Comeym skutečně má, není jasné. Příslušný dotaz novinářů Bílý dům prozatím ponechal bez odpovědi.

V rozhovoru s televizním kanálem Fox News Trump večer řekl, že Comeyho během večeře v lednu nepožádal o loajalitu. Zároveň však uvedl, že „by to nebyla špatná otázka“. Na otázku, zda existuje nahrávka společného rozhovoru, jak naznačil na twitteru, odvětil: „O tom nesmím mluvit. O tom nebudu mluvit… Chci jen, aby Comey byl upřímný, doufám a věřím, že bude“.

Comeyho nucený odchod vzbudil na americké politické scéně nedůvěru, neboť FBI vyšetřuje možný vliv Ruska na loňské prezidentské volby, a to včetně případných vazeb mezi Trumpovým volebním štábem a Moskvou.

V dopise, ve kterém odchod šéfa FBI oznámil, Trump rovněž uvedl, že mu Comey osobně sdělil, že on sám předmětem vyšetřování není. Ve čtvrtek pak v rozhovoru na stanici NBC News upřesnil, že Comey mu to řekl celkem třikrát - během večeře v Bílém domě a během dvou společných telefonátů. Propuštěný ředitel FBI to nijak nekomentoval.

Lednovou večeří s Trumpem byl Comey znepokojen. Stanici MSNBC to řekl bývalý ředitel amerických tajných služeb (DNI) Jamese Clapper, který rezignoval k 20. lednu, kdy Baracka Obamu vystřídal Trump. Clapper prohlásil, že se s Comeym shodou okolností setkal jen několik hodin před zmíněnou večeří a šéf FBI mu tehdy sdělil, že z nadcházející události nemá dobrý pocit kvůli možnému zdání kompromitace nezávislosti vyšetřovacího úřadu.

Začínají pohovory s možnými Comeyho náhradníky

V sobotu začnou první pohovory s možnými nástupci odvolaného šéfa FBI Comeyho. Podle stanice BBC se ministr spravedlnosti Jeff Sessions a jeho náměstek Rod Rosenstein sejdou se čtyřmi osobami. Bude mezi nimi úřadující šéf FBI Andrew McCabe.

Americké sdělovací prostředky uvádějí, že se pro funkci uvažuje o 11 lidech. Mluvčí Bílého domu Sean Spicer řekl, že prezident Donald Trump místo obsadí, „jakmile najde kandidáta s vlastnostmi, jež považuje za nezbytné“.

Agentura Blommberg tento týden uvedla, že by Trump mohl vedením FBI pověřit někdejšího republikánského kongresmana Mikea Rogerse, který v minulosti vedl sněmovní výbor pro tajné služby a sám v FBI působil. Podle komentátorů by to ale byla příliš politická volba.

Mezi těmi, kdo byli vybráni pro sobotní pohovor, jsou kromě McCabea republikánský senátor John Cornyn, newyorský odvolací soudce Michael Garcia a právnička Alice Fisherová.


Přečtěte si také o hledání nového šéfa FBI:

Kdo za Comeyho? Nový šéf FBI bude muset přesvědčit demokraty i republikány

 Logo FBI

bitcoin_skoleni


Trump v dopise, ve kterém odchod šéfa FBI oznámil, uvedl, že mu Comey osobně sdělil, že on sám předmětem vyšetřování není. Ve čtvrtek pak v rozhovoru se stanicí NBC News upřesnil, že Comey mu to řekl celkem třikrát - během večeře v Bílém domě a během dvou společných telefonátů. Propuštěný ředitel FBI to nijak nekomentoval.

Dále čtěte:

Kde vyperou Rusové i sami sebe. Na Kypru dostanou po půl roce občanství


  • Našli jste v článku chybu?