Donald Trump jednal dnes dopoledne v budově Evropské rady v Bruselu s představiteli Evropské unie. Přibližně hodinová schůzka byla prvním osobním setkáním nového šéfa americké administrativy a zástupců EU.
Šéf Evropské rady a Trumpův jmenovec Donald Tusk krátce po 10:00 SELČ uvítal amerického prezidenta hned po vystoupení z vozu u vchodu do nové budovy Europa v centru evropské čtvrti v Bruselu. Oba pak prošli proskleným atriem po červeném koberci stejnou trasou, kterou při příchodu na své summity absolvují prezidenti a premiéři zemí unie. Žertovali mezi sebou, ale s přítomnými novináři nehovořili a překvapivě se ani nezastavili k tradičnímu fotografování před připravenými vlajkami USA a EU.
Trumpa nejprve čekalo jednání s Tuskem a šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Původně bylo plánované jen na 15 minut, o něco se ale protáhlo a opozdil se tak začátek diskuse v širším formátu. Té se z unijní strany účastnili také předseda europarlamentu Antonio Tajani a šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, Trumpa doprovázeli poradce pro otázky národní bezpečnosti Herbert McMaster, ministr zahraničí Rex Tillerson, Trump a ministr obrany Jim Mattis.
Prezident, kterého Tusk s Junckerem pozvali na „summit EU-USA“ bezprostředně po zvolení, se nakonec s představiteli unie setkal na své hned první zahraniční cestě. Jeho předchůdce Barack Obama do institucí EU zavítal až v polovině svého druhého funkčního období, v březnu 2014. Unijní strana se dnes snažila především zdůraznit, že dobré vzájemné vztahy jsou klíčem k bezpečnosti i prosperitě na obou stranách Atlantiku. Trump byl po svém zvolení vůči EU skeptický a svým přístupem mnohé evropské politiky znejistěl.
Trump se zastavil i ve Vatikánu:
Chlad a vážné tváře: Papež František přijal Trumpa
Témat k diskusi přitom bylo více než dost, od úzké politické spolupráce ve světě - včetně přístupu k Rusku - přes kooperaci v bezpečnosti a boji s terorismem, klimatické změny, problematiku sdílení dat až po nyní zmrazené vyjednávání o rozsáhlé smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP).
Pro Trumpa je Brusel předposlední zastávkou na jeho prvním zahraničním turné. Zahájil ho v Saúdské Arábii, po které následovaly návštěvy Izraele a Palestiny; po jednání v Bruselu ho čeká ještě summit skupiny velkých světových ekonomik G7 v Itálii. Nový šéf Bílého domu dosud dával přednost jednáním s lídry konkrétních evropských zemí. Sešel se tak s britskou premiérkou Theresou Mayovou a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Obě uvidí opět, společně s dalšími šéfy států a vlád NATO, dnes odpoledne a večer na minisummitu Severoatlantické aliance.
Přečtěte si o změně zbrojní politicky USA:
Úvěry místo grantů. Trump chce omezit peníze na zbraně pro spojence
Po schůzce se zástupci unijních institucí čeká Trumpa setkání s dalším nováčkem v prezidentské funkci: naplánovaný má společný oběd s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.
Zatímco její manžel se věnuje vysoké politice, americká první dáma Melania Trumpová dnes navštíví dětskou nemocnici královny Fabioly, s dalšími prvními dámami výrobce kabelek Delvaux a posléze si s belgickou královnou Mathildou prohlédnou slavné skleníky v zahradách Laekenu.
Přečtěte si více o předchozích zastávkách na prvním zahraničním turné Donalda Trumpa: