Schvalujte si, co chcete, my budeme uhelné bloky dál odstavovat. Takový vzkaz vyslaly americké energetické společnosti prezidentovi Donaldu Trumpovi, který by rád stávající uhelné bloky - a s ním spojená pracovní místa horníků - zachránil. Podle analýzy S&P Global Market Intelligence skončí do deseti let nejméně 86 uhelných bloků o výkonu 23700 megawattů. Prvních 36 bude odstaveno před koncem roku 2020.
S&P Global Market Intelligence zmiňuje příklad texaské společnosti CPS Energy, která má v plánu odstavit svou 840megawattovou uhelnou elektrárnu již letos v prosinci. „CPS Energy se zavázala k ekonomicky přijatelnější diverzifikaci zdrojů a ke snížení emisí v metropoli San Antonio,“ uvedla generální ředitelka CPS Energy Paula Gold-Williamsová.
V nejbližších měsících skončí i některé z největších uhelných elektráren v Severní Americe, jako například arizonská Navajo Generating Station se třemi bloky po 750 megawattech. Ale i ty malé, jako například dvoumegawattová elektrárna zásobující energií aljašskou univerzitu. Majitelé elektráren hovoří o finanční úspoře v případě náhrady uhelných bloků levnějšími zdroji. Tím jsou v praxi hlavně plynové elektrárny.
Horké počasí nesvědčí větrným elektrárnám. Obhájci uhlí ožívají
Prezident Donald Trump již na počátku června přikázal ministru energetiky Ricku Perrymu, aby přijal „mimořádná opatření“ vedoucí k záchraně uhelných a jaderných bloků. Hlavně těch, které končí předčasně kvůli ekonomické nevýhodnosti. Ve středu 22. srpna přitvrdil a záchranu uhelných bloků označil za otázku národní bezpečnosti. „V době války můžete odpálit ty větrníky, spadnou fakt rychle. Můžete odpálit plynovody - a neopravíte je zrovna snadno,“ uvedl Trump během svého emotivního vystoupení v „hornickém“ státě Západní Virginie.
Uhlí v americké energetice v posledních deseti letech rychle ztrácí pozice. Ještě v roce 2008 se na výrobě elektřiny podílelo z 48 procent, loni to bylo už jen 30 procent. Oproti tomu podíl zemního plynu vzrostl z 21,4 na 31,7 procenta a alternativních zdrojů (hlavně větrné energie) ze tří na osm procent. Podíl jaderných a vodních elektráren zůstává v posledních deseti letech stabilní.
Přečtěte si také: