Tržby ve službách se ve 3.čtvrtletí meziročně zvýšily o 1,9 procenta. Dařilo se zejménadopravcům, jejichž tržby vzrostly o 4,9 procenta. Oznámil to dnesČeský statistický úřad.
V loňském 3. čtvrtletí bylo o třipracovní dny více než letos. Po sezonním očištění včetně počtupracovních dní se tržby ve 3. čtvrtletí meziročně zvýšily o třiprocenta.
V maloobchodě včetně motoristického segmentu se tržby zvýšilyo 1,6 procenta. Klesly tržby za prodej a opravy motorovýchvozidel o 1,7 procenta. Tržby za pohonné hmoty se zvýšily o 3,5procenta. V samotném maloobchodě vzrostly tržby ve 3. čtvrtletímeziročně o 2,3 procenta. Nejvýrazněji vzrostly tržby za textil,oděvy a obuv, o 13,6 procenta. Nedařilo se podnikatelůmposkytujícím stravování. „Od květnového zvýšení sazby DPH v tomtosegmentu nastal pokles, který se ještě více prohloubil vposledních třech měsících,“ uvedl ČSÚ. Tržby za ubytovánívzrostly o 4,8 procenta.
V dopravě se nejvíce zvýšily tržby ve vedlejších a pomocnýchčinnostech v dopravě (o 8,8 procenta). V silniční dopravěvzrostly tržby o 2,7 procenta a v letecké o 1,7 procenta. Tržby vželezniční dopravě se snížily o 1,1 procenta, poznamenal ČSÚ. Ve spojích se tržby zvýšily o 2,1 procenta, z toho vtelekomunikacích o 2,5 procenta. Za poštovní a kurýrní činnostilidé utratili o 1,2 procenta méně než ve stejném období loňskéhoroku.
V činnostech v oblasti výpočetní techniky se snížily tržby o1,5 procenta. Podle ČSÚ se neopakoval mimořádný zájem oporadenství a dodávky softwaru z předchozího čtvrtletí. Tržby zatyto služby se dostaly pouze mírně nad loňskou úroveň (o 0,1procenta více). Ve službách databank a opravách a údržběkancelářské techniky pokračoval pokles tržeb o šest procent resp.7,3 procenta.
V ostatních podnikatelských činnostech se tržby zvýšily o 2,2procenta. Dařilo se většině sledovaných odvětví. Nejvíce sezvýšily tržby za zprostředkování pracovních sil, meziročně o 20,9procenta. Firmy poskytující právní, účetní a daňové poradenstvíutržily meziročně o 7,9 procenta více. Tržby za různépodnikatelské činnosti naopak klesly o 4,4 procenta a za pátracía bezpečnostní služby o 0,8 procenta, což je první pokles od roku1998.
V ostatních činnostech převážně osobního charakteru bylystejně jako v předchozích dvou čtvrtletích tržby nižší. Za pranía chemické čištění se tržby sice zvýšily o 0,9 procenta, avšak vezbývajících činnostech (kadeřnické a kosmetické služby,pohřebnictví, fitcentra a různé salony) naopak výrazně klesly. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím lidé a firmy utratili zaslužby o 0,4 procenta více. Nejvýrazněji vzrostly tržby vmaloobchodě včetně motoristického segmentu (o dvě procenta) a vespojích (o 1,2 procenta). Tržby za ubytování a stravování kleslyo 3,5 procenta.