Menu Zavřít

Druhý za Applem. Tržní kapitalizace Amazonu překonala bilion dolarů

4. 9. 2018
Autor: Profimedia.cz

Tržní hodnota internetového prodejce Amazon dnes dosáhla jednoho bilionu dolarů (zhruba 22,3 bilionu korun). Firma je tak po Applu druhým americkým podnikem, který tuto hranici pokořil. Amazon je největším internetovým obchodem na světě. Jeho zakladatelem a generálním ředitelem je Jeff Bezos, který je díky úspěchu svého podniku nejbohatším člověkem světa, upozorňuje agentura AFP.

Cena jedné akcie Amazonu již koncem srpna poprvé překročila 2000 dolarů. Během dnešního obchodování vystoupila na 2050,2677 dolaru, což celý podnik ohodnotilo na bilion dolarů. Za posledních 15 měsíců se cena akcií Amazonu zhruba zdvojnásobila.

Technologický gigant Apple, který vyrábí například telefony iPhone, dosáhl tržní hodnoty jednoho bilionu dolarů začátkem srpna. Apple dosáhl této hranice téměř 38 let po uvedení akcií na burzu, zatímco Amazon ji pokořil za 21 let.

Ačkoli telefony iPhone i další zařízení společnosti Apple zůstávají velmi populární, firma nyní v růstu tržeb nedokáže držet krok s Amazonem. Ten těží mimo jiné z růstu poptávky po cloudových službách divize Amazon Web Services.

Vývoj hodnoty akcií Amazonu: Amazon Chart

„Amazon je o něco dynamičtější než Apple, protože iPhone je již vyzrálejší. Cloudové aktivity Amazonu představují mimořádný motor růstu, kterým Apple nedisponuje,“ uvedl analytik Daniel Morgan ze společnosti Synovus Trust.

Tržby Amazonu v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostly o téměř 40 procent na 52,9 miliardy dolarů a čtvrtletní zisk podniku poprvé překonal hranici dvou miliard dolarů.

bitcoin_skoleni

Čtěte: Jak dlouho vydělávají miliardáři vaši roční mzdu? Zakladateli Amazonu Bezosovi stačí pár vteřin

 Nejbohatší člověk na světě Jeff Bezos

Přečtěte si také:

Kámen versus internet. Kdo vyhraje souboj o zákazníka?

Jak vydělat na starém kole. Bazarové prodeje se definitivně přesouvají na internet

Amazon překonal v tržní kapitalizaci majitele Googlu Alphabet


  • Našli jste v článku chybu?