Propad kurzu turecké liry českým turistům zlevnil výrazně zlevnil útraty. Od začátku roku kurz liry klesl o téměř 30 procent, dnes ráno lira spadla na rekordní minima jak vůči dolaru, tak vůči koruně. Turecko je letos podle cestovních kanceláří letním hitem. Dnes se turecká lira prodávala za méně než 3,70 koruny, ještě začátkem roku 2015 vyšla na více než 10,50 koruny.
Češi na dovolené v Turecku oproti dřívějším rokům výrazně ušetří. Například pivo vyšlo v lednu 2015 v průměru na 5,10 turecké liry a Češi za něj v přepočtu zaplatili zhruba 53,50 koruny. Letos v červenci stálo pivo v Turecku průměrně 8,60 liry. „Oproti lednu 2015 tedy pivo v tureckých lirách zdražilo o bezmála sedmdesát procent. Čecha však dnes vyjde v přepočtu na méně než 32 korun, tedy o 40 procent levněji,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.
Turecká lira se dnes vůči dolaru propadla o více než 18 procent a dostala se na nové rekordní minimum. Důvodem jsou obavy z vlivu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na měnovou politiku a zhoršující se vztahy Ankary se Spojenými státy. Pokles turecké měny prohloubilo dnešní prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že se rozhodl zdvojnásobit cla na dovoz turecké oceli a hliníku.
Napětí kolem liry zasáhlo i hodnotu eura, které dnes vůči americkému dolaru sestoupilo na nejslabší úroveň za více než rok. Jednotná evropská měna během dne klesla až na 1,1416 dolaru, nejníže od loňského července. Kolem 16:15 SELČ ztrácela 0,8 procenta na 1,1435 USD.
List Financial Times dnes uvedl, že Evropskou centrální banku (ECB) v souvislosti s propadem turecké liry znepokojuje silné napojení některých velkých evropských bank na Turecko. ECB má podle listu obavy, že turečtí dlužníci v důsledku slabé liry nebudou schopni splácet dluhy v cizích měnách.
Vývoj kurzu dolaru k liře:
Turecká lira sice poměrně výrazně oslabila, nicméně na ceny letních zájezdů to v této sezoně nemá vliv. Cestovní kanceláře platí velkou část hotelů předem, aby si zajistily dostatečnou kapacitu v nejoblíbenějších hotelech. „Navíc je většina kontraktů s hotely kalkulována v eurech. Devalvace tak českým turistům zlevnila především útraty na místě, ať už v barech, restauracích či obchodech, případně za místní dopravu a místní atrakce,“ řekl marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šatný.
„Zatím se zdá, že to přílišný dopad (na cestovní ruch) mít nebude, protože se v turistice účtuje v eurech. Ale dá se předpokládat, že při delším trvání může nastat tlak na ceny,“ dodal místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.
Vliv na ceny v příštím roce je podle Šatného těžké odhadovat, protože smlouvy na příští sezonu se uzavírají právě nyní. „Samozřejmě je ze strany cestovních kanceláří tlak na zohlednění devalvace turecké měny do cen hotelů na příští sezonu, zatím se však o tom vedou jednání,“ uvedl Šatný.
„Co je krátkodobě dobré pro zahraniční turisty v Turecku, pochopitelně nejen Čechy, není dobré pro celý blízkovýchodní region. Turecko je člen NATO a měnová krize či rozvrat turecké ekonomiky mohou mít závažný geopolitický přesah,“ dodal Kovanda.
Turecký ministr financí Berat Albayrak, zeť tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, má dnes oznámit „nový hospodářský model“ země.
Čtěte také: