Menu Zavřít

Po roce volný. Ankara propustila německo-tureckého novináře Yücela

16. 2. 2018
Autor: čtk

Turecko propustilo německo-tureckého novináře Denize Yücela, kterého Ankara rok zadržovala kvůli podezření z podpory terorismu. Soud v Istanbulu zároveň přijal obžalobu na Yücela, která pro něj žádá až 18 let vězení. Novinář ale patrně může Turecko opustit, uvedl šéfredaktor Die Welt.

„Nemáme žádné upozornění, že (Yücel) musí zůstat v zemi (Turecku),“ citoval šéfredaktora Die Welt Ulfa Poschardta server listu Der Spiegel. Také německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel věří, že reportér bude moci z Turecka odcestovat.

Server deníku Bild naznačuje, že Ankara možná povede proti Yücelovi proces podobně jako proti německému lidskoprávnímu aktivistovi Peterovi Steudtnerovi. Ten byl také obžalován z podpory terorismu, soud jej ale loni v říjnu propustil z vazby a on následně odletěl do Berlína. K dalším soudním stáním se odmítl vrátit.

Podle Erdogana patři Yücel ke kurdským separatistům

Yücelův případ dlouhodobě zatěžoval turecko-německé vztahy. Podle Berlína dopisovatel listu Die Welt jen dělal svou práci a zadržován byl z politických důvodů. Ankara vinila Yücela z šíření teroristické propagandy a z podněcování nenávisti. Prezident Recep Tayyip Erdogan o něm řekl, že patří ke kurdským separatistům a že je to německý agent.

Německá kancléřka Angela Merkelová hovořila o Yücelovi na čtvrtečním setkání s tureckým premiérem Binalim Yildirimem. Ten vyjádřil názor, že čtyřiačtyřicetiletý novinář bude brzy propuštěn.

V německých médiích se spekulovalo, že Ankara by Yücela mohla propustit výměnou za modernizaci svých tanků. Žurnalista ale takový obchod důrazně odmítl. Stejně tak učinila Merkelová, podle níž neexistuje mezi těmito otázkami spojitost.

bitcoin_skoleni

Ve středu uplynul přesně rok ode dne, kdy byl Yücel zadržen v Istanbulu. Od té doby pobýval ve vazbě, aniž jej turecké úřady obžalovaly.

Čtěte také:

Bývalý pražský imám obviněn z terorismu. Jeho bratr měl bojovat v Sýrii

Od vítání k deportaci. Dostat uprchlíka z Německa do Afghánistánu stojí 350 tisíc

Bitva o kebab: hrozba zákazu rozlítila Turky v Německu


  • Našli jste v článku chybu?