Za migrační skandál označuje stará Evropa stále rychleji se zvětšující proud zvláště odborníků, kteří opouštějí kontinentální Evropu směrem do Spojených států, Anglie, Skandinávie či Austrálie. Nejpodrobnější zveřejněná studie tohoto fenoménu je z roku 2005 a provedlo ji OECD. Uvádí, že například jen z Německa odešlo ve zmíněném roce 144 815 lidí.
Studie říká, že ve starých zemích unie (a nyní se to začíná týkat i střední Evropy) je pracovní trh přebyrokratizován a sociální náklady na pracovní sílu a další personální platby na jednoho zaměstnance jsou velmi vysoké. V sousedním Německu dosahují dokonce 78 procent hodinové mzdy, což je ale světový rekord. To je hlavní důvod, proč z Německa odchází nejvíce vysokoškolsky vzdělaných lidí. Například ze 7000 studentů medicíny, kteří ročně dokončí německé univerzity, polovina odchází do zahraničí. Přitom náklady na 3000 studentů, které stát musí zaplatit, činí 600 milionů eur. Zároveň se ve všech starých zemích unie zvyšuje počet studentů, kteří navštěvují vysoké školy v zahraničí (a to i když si studium musejí platit) a po studiu se už do mateřské země nevracejí.
Problém Evropy je tedy alarmující, protože vzdělané elity exportuje a lidi se slabým akademickým vzděláním importuje. Intelektuální kapitál kontinentální Evropy se povážlivě snižuje. Německo už není ve světovém měřítku považováno za centrum vzdělanosti a vědy, jako tomu bylo dříve, stalo se periferií, a to lze do jisté míry říci o celé kontinentální Evropě.
Hlavní důvody jsou zřejmě dva. Předpisy v Evropě neumožňují ani špičkovým pracovníkům ze zahraničí, aby v jejích zemích snadno zakotvili, a těm, kterým se to už podařilo, nedovolují pracovat déle než do 65, respektive 70 let. Proto špička odchází hlavně do Spojených států, v nichž mohou získat práci snadněji a pracovat až do smrti. Na druhé straně sociální systém, který ve staré Evropě ve většině zemí funguje, přitahuje nejméně kvalifikované, a tak se lidský kapitál Evropy začíná proměňovat: Odborníci odcházejí a problémové skupiny přistěhovalců narůstají. Evropa se proměňuje v turistický skanzen, obývaný ve městech převážně průměrnými lidmi a na předměstích nebezpečnými gangy přistěhovalců.