Menu Zavřít

Tuzemští manažeři považují stát za kouli na noze podnikání

14. 4. 2011
Autor: profit

České republice hrozí další propad v její konkurenceschopnosti. Důvodem je zejména přetrvávající slabá výkonnost státní a veřejné správy, politická nestabilita, která brzdí přijetí reforem a jejich zavedení do praxe, nadále existující korupce, prohlubující se nedostatek technicky vzdělaných pracovníků a zhoršující se dostupnost vysoce kvalifikovaných odborníků.

Foto: Profimedia.cz

To jsou některé ze závěrů Kulatého stolu členů Klubu Manažera roku, který dnes proběhl v pražském paláci Žofín v rámci slavnostního vyhlášení vítězů soutěže Manažer roku 2010.

Účastníci debaty z řad vysokých manažerů apelovali na to, aby vláda „postavila na vrchol pyramidy důležitosti strategii konkurenceschopnosti země“, jejíž příprava na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR se opírá i o doporučení skupiny expertů NERV. Přítomní zástupci byznysu se shodli s vyjádřením prof. Michala Mejstříka, člena NERV, podle něhož nejslabší stránkou konkurenceschopnosti jsou chatrné základy, tedy slabá funkčnost institucí a nedokončenost struktury vzdělání, a to i celoživotního. „Dílčí krůčky jsou nedostačující, není vyřešeno nadresortní fungování institucí a koordinace resortů. Zatímco soukromý sektor si udržuje slušnou dynamiku, veřejná správa se zmítá v problémech,“ uvedl Michal Mejstřík.

Názor byznysu shrnul Josef Novák, generální ředitel VEBA: „Instituce jsou koule na noze podnikání.“ Jeho slova potvrzují mezinárodní srovnání, v nichž jsou české instituce v pořadí v sedmé desítce, zatímco celková konkurenceschopnost ČR je na 36. místě. „Stát se musí chovat jako velký podnik,“ uvedl Pavel Kafka, prezident České manažerské asociace a člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR s tím, že byznys bude vytvářet tlak na administrativu, aby alokoval peníze tam, kde je to třeba. K tomu je však třeba řada předpokladů, včetně nutnosti odpolitizování státní správy, aby zde působili profesionálové.

Diskutující manažeři poukázali také na přetrvávající problém korupce a zmínili fakt, že privátní sektor se snaží uniknout z dosahu nefungujících institucí podnikáním v jiných zemích. Výrazně se v tétou souvislosti z řad byznysu ozývaly výhrady ke ztrátě důvěry v politické elity a zmiňovala se krize autorit. „Současná politická atmosféra a situace není v zájmu tuzemského byznysu,“ uvedl Zdeněk Liška, generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy ČR. V souvislosti s připravovanou Strategií konkurenceschopnosti uvedl Martin Tlapa, náměstek ministra průmyslu a obchodu, že její součástí bude definování prioritních oborů státní podpory. „Do budoucna nebudeme špičkoví ve všech oborech. Je proto nutné podpořit právě ty, kde špičkoví můžeme být,“ uvedl Martin Tlapa.

bitcoin_skoleni

To, že ČR ztrácí konkurenceschopnost v některých odvětvích má souvislost s nedostatkem technicky vzdělaných pracovníků. Problémy jsou i v dostupnosti vysoce kvalifikovaných odborníků, kde jsme na 50. místě ve světě. „Zejména malé firmy nebudou míst dostatek peněz na zaplacení špičkových odborníků,“ uvedla k tomu Miroslava Kopicová, místopředsedkyně Rady pro výzkum, vývoj a inovace a bývalá ministryně MŠMT. Alarmující také je, že řada těchto technicky vzdělaných lidí končí v jiných oborech, než vystudovali. „Jen deset procent elektrotechniků zůstává v oboru. Vzhledem k jejich způsobu uvažování a kvalitě jsou firmami vyhledáváni jako manažeři,“ uvedla Miroslava Kopicová.

V této souvislosti apelují manažeři na vládu, aby byla dokončena reforma vysokého školství, která je již připravena. Dokončena by měla být reforma výzkumu, která se zadrhla a brzdí rozvoj kapacit. Manažeři poukázali na to, že pokud politici výrazněji nezačnou činit, promeškává tato země možnost zvýšení své konkurenceschopnosti.

  • Našli jste v článku chybu?