Ëxministr obrany zřejmě povede ČSA
Křížová cesta plačtivého exministra obrany Jaroslava Tvrdíka za výnosným postem se zřejmě blíží k závěru. Straničtí kolegové ze sociální demokracie se pokoušeli dosadit ho do čela České správy letišť, ale proti tomu se postavil ministr dopravy, lidovec Milan Šimonovský. Nevyšlo to ani v Aeru Vodochody, kde akci zmařil z pozice významného akcionáře americký Boeing. Nyní se nechal Jaroslav Tvrdík slyšet v Českém rozhlase, že má nabídky odpovídající „prestižní pozici prezidenta ČSA“. Další hlasy prozrazují, že výměna Tvrdíka za dosavadního prezidenta společnosti Miroslava Kůlu se měla odehrát už na zasedání dozorčí rady podniku minulý týden, vše se ale posunulo až na začátek září.
Mají Tvrdíkovi kamarádi dost síly na to, aby změnu na postu předsedy představenstva aerolinií provedli? Ve dvanáctičlenné dozorčí radě firmy, která o tom rozhoduje, jsou dva náměstci ministra financí, dva zástupci Fondu národního majetku (FNM), jeden člověk z ministerstva dopravy a čtyři volení zaměstnanci firmy. Doplňuje je dvojice zástupců České konsolidační agentury (ČKA) a pražský primátor Pavel Bém. K prosazení změny je třeba dvoutřetinová většina v radě, takže tvrdíkovci potřebují k sesazení Kůly osm hlasů. Vzhledem k tomu, že sociální demokracie ovládá ministerstvo financí, FNM i ČKA, mají jistých šest volitelů. Svoji ruku zvedne pro zřejmě i Jan Adam z ministerstva dopravy, protože jeho šéf Šimonovský nechce tentokrát Tvrdíkovi ve štěstí bránit.
Otázkou je, jak se zachová primátor Bém a čtyři Kůlovi podřízení. Právě to budou s největší pravděpodobností klíčové figury, které rozhodnou partii. Viceprezident ČSA Jiří Pos se patrně proti svému dosavadnímu šéfovi nepostaví, ale jak se zachová pilot, letuška a dílenský mistr? Jsou to jednoznačně Kůlovy slabiny, jeho vedení v posledních měsících se zaměstnaneckými odbory nevycházelo a nedokázalo s nimi uzavřít oboustranně přijatelnou kolektivní smlouvu. Tvrdý byl hlavně střet manažerů s piloty, kteří málem spustili neomezenou stávku. Teď už muži v kokpitu stávku nepotřebují, stačí, když jejich kolega Dušan Horák zdvihne v dozorčí radě ruku pro odvolání Kůly. Přes média již dal najevo, že to tak učiní.
Sociálním demokratům tedy zbývá najít jen přijatelný důvod pro výměnu manažerů a obhájit jej před veřejností. Kůlovci mnoho chyb neudělali - přivedli ČSA do prestižního SkyTeamu, přestáli krizový rok 2001 a dokázali tvořit zisk. Společnost pod jejich vedením expandovala do východní Evropy a dokázala rozšiřovat počty svých letadel. Jejich slabinou byl snad jedině výše zmíněný boj s odbory. Kůla se při jednání choval jako pravý kapitalistický manažer, a to mu teď možná zlomí vaz. Sociální demokraté splní své předvolební sliby a zastanou se slabých a utlačovaných, Jaroslav Tvrdík bude moci shodit na Golgotě svůj kříž.