Čínská éra podnikání Jaroslava Tvrdíka se podle všeho blíží ke konci. Hlavní postava tuzemských aktivit čínské skupiny CEFC ještě nedávno tvrdila, že čínský státní konglomerát CITIC Group v řádu dní uhradí dluhy ve výši 11,5 miliardy korun, které má CEFC China Energy vůči společnosti J&T Private Investments (JTPI).
CITIC Group před nedávnem převzala 49procetní podíl v CEFC Europe poté, co začal být šéf čínské skupiny a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming ve své vlasti vyšetřován z hospodářských zločinů. Pád tajemného šéfa byl také počátkem problémů kolem čínských aktivit vČesku.
Podle JTPI však závazky navzdory Tvrdíkovu tvrzení v dohodnutém termínu uhrazeny nebyly. Věřitelé minulý čtvrtek proto převzali v CEFC Group (Europe) výkon akcionářských práv, odvolali představenstvo včetně Tvrdíka a dosadili krizový management v čele s Peterem Kubíkem a Dušanem Palcrem.
To CEFC Europe označila za nepřátelské převzetí. Podle Tvrdíka byla CITIC odhodlaná peníze v dohodnutém termínu zaplatit. „J&T o připravenosti zítra (pátek 18. 5. - pozn. red.) do 14.00, v termínu stanoveném J&T, uhradit veškeré závazky CEFC China byla před svým rozhodnutím informovaná,“ napsal Tvrdík na sociální síti Twitter.
A stejným způsobem mu odpověděl i spolumajitel J&T Patrik Tkáč. „Jarda lže. Obrovské úsilí najít dohodu ale stále bez úspěchu. Namísto placení 40 předběžných opatření. Jsme připraveni přijmout platbu zákonnou cestou a odevzdat klíče,“ napsal Tkáč.
CEFC Europe později uvedla, že je odhodlaná se proti krokům J&T bránit a podniknout veškeré právní kroky.
Kolem CEFC se každopádně rozjíždí ostrá bitva a objevují se také první spekulace o budoucnosti majetku v hodnotě 38 miliard korun, který čínská společnost v uplynulých letech nakoupila. Podle serveru Neovlivní.cz je už přichystán prodej všeho kromě strojíren Žďas, které zapadají do strategie Číňanů. To by znamenalo podíly v letecké společnosti Travel Service, skupinu pivovarů Lobkowicz, pražskou fotbalovou Slavii a řadu nemovitostí.