„Současný pokles ceny černého uhlí se částečně promítne i do výnosů společnosti Vršanská uhelná,“ potvrzuje vedoucí komunikace a vnějších vztahů skupiny Czech Coal David Vidomus, „od roku 2013 totiž pracujeme s obchodním modelem, jehož princip spočívá v navázání cen hnědého uhlí na ceny černého uhlí se zohledněním jeho nižších užitných vlastností v cenovém vzorci.“ Vazbu dodávek uhlí z Vršanské uhelné na cenu černého uhlí potvrdil rovněž ČEZ.
Pád cen černého uhlí se už zřejmě projevil na loňském hospodaření. V uplynulém roce totiž výrazně propadly výkony hnědouhelné společnosti na 3,1 miliardy z 3,46 miliardy korun v roce 2013. Tykačova firma už plánuje, jak nepříznivý vývoj alespoň částečně zvrátit. „Vzniklou situaci vnímáme jako motivaci ke zvýšení efektivity výroby, propouštění neplánujeme,“ dodává Vidomus.
Vzhledem k současné situaci na trhu s černým uhlím bude hledání úspor nutností. Ani napřesrok se nečeká, že by cena černého uhlí rostla. „Příští rok by měla přetrvat nízká cena uhlí v důsledku vysoké produkce a dostatečných zásob,“ říká Boris Tomčiak, ředitel správy aktiv ve společnosti Colosseum.
Celý článek čtěte v aktuálním vydání týdeníku Euro
Čtěte také:
Tykačova firma má zpět povolení k budoucí těžbě uhlí pro elektrárnu Počerady
Soud vyhověl Tykačovi, spor o těžbu ve Vršanech tím ale nekončí
Těžba hnědého uhlí na houpačce. Loni klesla, letos zase poroste