Menu Zavřít

U konce s trpělivostí

11. 4. 2003
Autor: Euro.cz

Rozhodnutí Ústavního soudu dává za pravdu majitelům domů

Spor o regulaci nájemného je českou never-ending story. V poslední době ale dochází majitelům domů trpělivost s pomalu postupující deregulací . Na síle jejich argumentů přidalo i rozhodnutí Ústavního soudu z března letošního roku. Ústavní soud zrušil cenové moratorium na nájemné. Konstatoval, že navzdory zrušení několika protiústavních vládních opatření, která regulovala nájemné, zůstala situace na trhu s nájemními byty nepříznivá a sama o sobě porušuje řadu práv zaručených ústavou. Ústavní soudci připouštějí pouze takovou regulaci, která bere ohled na tržní podmínky.
„Dotčené kategorii vlastníků jsou nejen upírána některá z podstatných oprávnění tvořících obsah jejich vlastnického práva, ale navíc jsou vmanévrováni do situace, kdy v celé řadě případů jsou nuceni dotovat to, co se Ústavnímu soudu jevilo jako věc celospolečenské povahy a odpovědnost, “ píše v nálezu. V současné situaci nemají pronajímatelé v podstatě možnost ukončit nájemní vztah a uzavřít novou smlouvu. Jedinou cestou, jak zvýšit nájemné, je dohoda mezi pronajímateli a nájemci. Jenže, kdy si nechá nájemník dobrovolně zvýšil nájemné?
Majitel realit Ital Girolamo Giormani žije v České republice od roku 1991. Investoval více než dva miliony dolarů do nákupu nemovitostí v Praze. Od té doby bojuje s regulací nájemného. Vypočítal, že kvůli chování státních orgánů přišel do konce minulého roku o 61 985 161 korun. Domoci se svého práva je připraven u Evropskému soudu ve Štrasburku a zároveň chce žalovat Českou republiku u mezinárodní arbitráže, za to, že neochránila jeho investice a poškozuje ho protiústavními zákony, vyhláškami a cenovými výměry.
„Abych se mohl obrátit na mezinárodní arbitráž, musím nejprve využít všechny vnitrostátní prostředky. Proto jsem podal u Obvodního soudu pro Prahu 1 žalobu na stát, potažmo na ministerstvo financí a ministerstvo pro místní rozvoj, o náhradu škody. Pokud u soudu neuspěji, obrátím se k mezinárodním institucím,“ říká Giormani. A je o svém úspěchu u arbitráže přesvědčen.
„Snažím se přesvědčit i ostatní majitelé domů, aby se i oni soudili,“ dodává Giormani. „Třináct let jsem nucen dotovat nájemníky, přitom je povinností státu starat se o sociálně slabé občany,“ pokračuje Giormani. Ve skutečnosti ale regulovaného nájemného nevyužívají jen sociálně slabí. „V bytech s regulovaným nájemným bydlí například poslanec Stanislav Křeček nebo bývalá poslankyně Vlasta Štěpová, která dnes reprezentuje Českou republiku v Evropském parlamentu,“ říká Giormani.

  • Našli jste v článku chybu?